Празничен концерт

Пловдивския митрополит Николай,

Пловдивска света митрополия

организира празничен концерт

по повод големия християнски празник

„Въведение Богородично” и Деня на православната християнска младеж и семейство

в епархийския салон при храм „Св. преп. Петка”.

Вход свободен!

Конкурс за рисунка, есе и стихотворение, посветени на Въведение Богородично

Станаха известни победителите в VI-тия национален конкурс, организиран с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, за рисунка, есе и стихотворение, посветени на големия християнски празник Въведение Богородично – 21 ноември, който е и Ден на православната християнска младеж и семейство – 2019 година.

На 16 ноември, събота от 11:00 часа

с благословението на Негово Високопреосвещенство

Пловдивския митрополит Николай,

Знеполският епископ Арсений

ще отслужи молебен

в храм „Св. преп. Петка”, град Пловдив.

Награждаването ще се състои в епархийския салон при храм „Св. преп. Петка”.

В салона ще бъдат изложени всички рисунки, участвали в конкурса.

Входът е свободен за граждани.

Сайтът на Пловдивска митрополия ще представи най-добрите стихотворения, разкази, есета и рисунки.

Архипастирски благослов за новоизбрания кмет на Община Куклен

dsc 4975На 11 ноември, в късния делничен следобед, в залата на Общинския съвет на Община Куклен, Негово Високопреосвещенство присъства на клетвата на новоизбрания кмет на Куклен г-жа Мария Белчева. След произнасянето на клетвата, владиката отслужи молебен за благопреуспяване на новата общинска власт, и подари на г-жа кметицата икона с образа на Спасителя Христос, Който е Пътя, Истината и Живота за всеки човек. Пожелавайки им народополезни трудове за добруването на жителите в общината.

Пловдивският митрополит Николай благослови новия кмет на Пловдив

dsc 4403На  11 ноември,  в тържествената историческа зала “Съединение”  на Историческия музей Пловдив, новоизбраният кмет на Пловдив г-н Здравко Димитров положи клетва заедно с общинските съветници в присъствието на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, който бе придружаван от Преосвещените епископи Велички Сионий, Знеполски Арсений, както и от иером. Максим и ик. Васил Кашоров.

dsc 4417След първото кметско слово на г-н Димитров пред Общинския съвет, Високопреосвещеният митрополит Николай преподаде архипастирски благослов към новоизбраната общинска власт, кметът на община Пловдив, райноните кметове и общинските съветници. В словото си владиката каза: “Властта произтича от Бога и властта е у Бог. Всички, които Бог промисля да постави на ръководни позиции в обществото имат само отговорност. Пред Него и пред хората. Вашите съграждани, когато са гласували за вас не са имали предвид да ви правят властници, а са ви възлагали отговорности. От днес вие носите отговорност за нашия град, което значи отговорност за добруването, благополучието, спокойствието и сигурността на нашите съграждани. Това е бреме, но аз ви пожелавам от сърце бремето да е леко.”

dsc 4712След тържествената сесия, кметът Здравко Димитров заедно с кметовете по райони и общинския съвет  присъстваха на молебена в митрополитския храм “Св. Марина” за благословен от Бога успех в предстоящото им поприще, възглавен от Пловдивския митрополит Николай. Под тържественния звън на църковните камбани в литийно шествие начело с епархийския митрополит, кметът на града, областният управител на Област Пловдив г-жа Дани Каназирева и свещенството на града се отправиха  към кметството, където владиката поръси със светена вода сградата на общината и кабинета на градоначалника.

Митрополит Николай подари на г-н Здравко Димитров икона с образа на Господ Иисус Христос, за да му бъде крепост и защита в предстоящото му служение в полза на народа.

Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай благослови новоизбрания кмет на Община Батак г-н Петър Паунов в сградата на кметството. Владиката бе и почетен гост на тържествената сесия на общинския съвет по време на която новоизбраният кмет на общината и общинските съветници положиха клетва.  Подарявайки на кмета икона с лика на Спасителя Христос митрополит Николай пожела благословени успехи в народополезното дело и просперитет на Общината.

612A4373612A4374612A4377612A4382612A4384