На 11 юни, когато светата Църква тържествува паметта на св. Лука Симферополски, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай положи основен камък за изграждане на новия храм, посветен на св. Николай Мирликийски Чудотворец, в двора на МБАЛ „Уни Хоспитал“ в град Панагюрище.
С владиката в съслужение бяха архимандрит Евтимий – клирик при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Атанас Манолов – архиерейски наместник на Панагюрска духовна околия, ставрофорен свещеноиконом Василий Кашоров, протойерей Ангел Ангелов – духовен надзорник, свещеници от духовната околия и митрополитският протодякон Илиян Александров.
Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. апостол Ерм“.
На последованието присъстваха областният управител на Пазарджишка област инж. Борислав Богословов, кметът на Община Панагюрище г-н Желязко Гагов, председателят на Общинския съвет г-н Иван Лалов, изпълнителният директор на „Асарел Медет“ г-н Николай Пелтеков, управителят на МБАЛ „Уни Хоспитал“ д-р Цветолюб Митев, г-жа Ася Цоцоркова, държавни и общински служители, жители на Панагюрище и околните населени места.
В края на богослужебното последованиe Високопреосвещеният митрополит Николай благодари на инициаторите и ктиторите на храма, като благопожела и благослови успех в доброто и богоугодно начинание на строителите, които ще се трудят за изграждането на храма, и Бог да благослови и скорошното му освещаване.
Духовният празник завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.
Идеята за създаването на храма е на покойния собственик на „Асарел Медет“ проф. д-р Лъчезар Цоцорков, който приживе изрази желанието си в двора на болницата да бъде изграден параклис, посветен на св. Николай Мирликийски Чудотворец.