Обръщение на учителите, участвали в V-та конференция на преподавателите по „Религия – Православие” от Пловдивска епархия

Уважаеми родители,

Ние, преподавателите по „Религия – Православие” в училища в Пловдивска епархия, ви призоваваме в качеството си и на родители да положим съвместни усилия, за да спрем все по-нарастващата агресия в нашите деца, плод на бездуховност и най-вече от отсъствието на нашите традиционни християнски нравствени ценности. Обръщаме се към Вас, загрижени и разтревожени от многобройните случаи на престъпления, убийства и самоубийства, извършени от деца в последните месеци.  Трябват ли още невинни жертви, трябва ли да си отидат още деца, за да осъзнаем като общество, че нашето съвремие ги изкушава с многобройни съблазни и ги води по път без изход?  Живеем във времена на огромна духовна криза, в която се наблюдава разпад на традиционните нравствени ценности. Съвременните българи нямат доверие един в друг, семейните ни ценности са в упадък – както впрочем и голяма част от семействата, хората скърбят безутешно, убедени, че няма кой да им помогне и подкрепи в труден момент. Днес роптаем срещу всичко – работата  си, дома, съседите, климатичните промени,  държавата, Родината и т.н. и търсим причината за всичките си нещастия навсякъде другаде, но не и в нас самите.  Няма как родители, които самите са объркани, да възпитат децата си в каквито и да са нравствени ценности, освен материалните.

Часовете по религия и православие и пътят към храма са шанс  да променим живота на нашите деца. Богопознанието е най-важното знание. Нищо по-важно няма от това едно дете да бъде възпитано в основните християнски  добродетели.  Защото децата, изучаващи религия, стават добронамерени, внимателни, толерантни, честни, трудолюбиви, отговорни, уверени в себе си, никога не губят надежда и се уповават на Бога. Те няма да се увлекат по сектантски псевдоучения или игри, призоваващи към самоубийства. Те винаги ще гледат с любов и разбиране към другия човек, защото любовта към ближния е най-голямата добродетел, както е казал нашият Господ и Спасител Иисус Христос (Мат. 22:35-40) . И също: „Който не люби, не е познал Бога, защото Бог е любов” (1 Йоан 4:8).

Защо трябва да изгубим най-ценното – децата си, за да осъзнаем, че светата православна вяра  може да промени съдбата и на децата ни, и на обществото ни, и българската история дори.  Само и единствено православната вяра ни опази като народ и духовност през тъмните и страшни векове на чужди владичества. Нека да припомним завета на митрополит Климент Търновски (Васил Друмев) – словото, произнесено на 14 февруари 1893 г.:

„ Да пазим Православието като очите си — това е най-висока и свещена длъжност на всеки честен българин.  Да се не лъжем, братие. Няма по-голямо зло, което би се нанесло на народът ни, от това — да не пазим и да не зачитаме вярата му, да посягаме на нея, защото поколебай ли се народът ни в праотеческата си православна вяра, сетнините от това не могат да бъдат други, освен разпокъсвание, нравствено умаломощение и най-сетне съсипия и загинвание. Да не забравяме, че посегателствата върху вярата на народът никогаж не остават безнаказани за самият народ: те поколебават твърдостта му във вярата и ако се продължават, могат да подкопаят и самото му съществование.

Има православие у нас, има и български народ, няма православие, няма и български народ.”

Тези думи са неопровержима истина, скъпи родители, учители, политици, общественици и граждани на Република България,  която важи с голяма сила и днес.

В своето обръщение към българския народ св. Николай Велимирович казва: „ Твоята вяра те пази от всяко зло, българино брате. Винаги, когато те е притискала неволя, твоята вяра ти е помагала”.

И също:

„Зли ветрове те удариха от всички страни, българино брате. Усещаш ли? Виждаш ли? Чуваш ли?  Искат да угасят кандилото на вярата вътре в твоята душа. Искат да скъсат твоята връзка с твоите родители, с твоите предци, с твоята слава. Искат да те оставят във "външната тъмнина", без кандило и без божествен пламък в душата. Искат да те осиромашат и оголят, да ти опразнят душата и да я направят пуста.

Тези три ветрове са: неверието, кривоверието и маловерието.

Неверието иска да подсече корена на твоята душа. А щом е подсечен коренът, какви листа и плодове можеш да очакваш от дървото?

Кривоверието иска да изкриви твоето сърце и душа, и характер, както ги е изкривило у своите последовници.

Маловерието иска само да се наричаш християнин, но да не бъдеш такъв.”

Ние учим децата Ви на добро и на любов към ближния. Защото Православие означава любов.  Ние с вас и с Божията помощ и закрила можем да променим всичко. Днес и сега.

1. Красимира Брайкова СУ „Св. Константин - Кирил Философ” гр. Пловдив
  2. Красимира Йорданова СУ „Св. Константин - Кирил Философ” гр. Пловдив
  3. Кръстанка Станулова СУ „Св. Константин - Кирил Философ” гр. Пловдив
  4. Десислава Кръстева СУ „Св. Константин - Кирил Философ” гр. Пловдив