Преполовение в Асеновград и водосвет в Бачковската света обител

   На 25-тия ден след Великден Православната църква отбелязва празника Преполовение, който е между Възкресение Христово и Петдесетница.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, възглави Архиерейската света Литургия в храм „Света Богородица Благовещение“ в Асеновград.

С архиерея съслужиха: ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Йордан Георгиев - архиерейски наместник на Асеновградска духовна околия, протойерей Веселин Хаджиламбрев – председател на храм „Св. Богородица Благовещение ”, свещеници от града и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

На богослужението присъстваха множество боголюбиви миряни от всички краища на Пловдивска епархия, сред които бяха и зам.-командирът на Съвместното командване на специалните операции полк. Иван Райков, общественици и общински служители от Асеновград.

След края на светата Литургия под камбанен звън започна традиционното литийно шествие от храм „Св. Благовещение Богородично” до Бачковския манастир. Начело на литията беше Военен духов оркестър, следван от военнослужещи и Чудотворната икона на Божията Майка „Света Богородица – Умиление”, духовенството и многобройните миряни. Шествието премина по главните улици на града.  

Литийното шествие пристигна в Бачковската света обител, където бе посрещнато от игумена на манастира – Преосвещения Велички епископ Сионий. Там бе отслужен водосвет.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров. 

В следобедните часове шествието потегли обратно за Асеновград, като чудотворната икона бе приветствана с тържествения звън на всички църковни камбани в града и върната в храм „Света Богородица Благовещение“.

Снимки

Празник на светите Баташки мъченици в храм "Св. Неделя" в гр. Батак

   На 16 и 17 май Българската православна църква отбелязва паметта на светите Баташки мъченици.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, отслужи в навечерието на празника Празнична  вечерня с петохлебие в старинния храм „Св. вмчца Неделя“.

В съслужение с архиерея бяха: свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Любомир Траянов – архиерейски наместник на Пещерска духовна околия, свещеноиконом Атанас Манолов – архиерейски наместник на Панагюрска духовна околия, прот. Димитър Семерджиев – председател на храма, свещеници от Пещерска духовна околия и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

Стотици пристигнаха в Батак, за да се поклонят на светите мощи на Христовите страдалци в историческия храм. Сред присъстващите бяха кметът на Батак г-н Петър Паунов, зам.-председателят на Народното събрание г-н Мирослав Иванов, народните представители г-н Радомир Чолаков и г-н Владимир Маринов, г-н Румен Петков, общественици и гости на града.

След богослужението бяха поднесени венци и цветя пред мощите на мъчениците в старинния храм „Св.вмчца Неделя”.

На площад „Освобождение“ се проведе празнична заря-проверка, в която участваха представителни подразделения на Съюзното командване на специалните операции с командир ген.-майор Явор Матеев.

На следващия ден Преосвещеният епископ Арсений възглави Архиерейска света Литургия в старинния храм. Преди началото й архиереят пострига Мартин и Симеон от гр. Батак за четци.

По време на причастния епископ Арсений се обърна към всички с прочувствено и трогателно слово за мъченическия подвиг на светите страдалци и преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай. 

Снимки от Празнична вечерня с петохлебие
Снимки от Архиерейска света Литургия

Представи се в Господа свещеник Георги Михов

sveshtenij Georgi MIhov   Пловдивска света митрополия съобщава, че на 16 май 2022 г. след продължително боледуване на 64-годишна възраст се представи в Господа Негово Благоговейнство свещеник Георги Михов.

Упокоилият се духовник е роден на 9 май 1958 г. в гр. Ямбол. Висшето си богословско образование завършва през 1989 г. в Духовна академия „Св. Климент Охридски“, гр. София.

На 20 март 1996 г. е ръкоположен за дякон от Пловдивския митрополит Арсений в храм „Св. Марина“ в Пловдив, а три дни по-късно е ръкоположен за свещеник в пловдивския храм „Св. Богородица“. Назначен е за енорийски свещеник и Председател на Църковното настоятелство при храм „Св. Възнесение“ в село Войводиново.

Опелото ще се състои на 19 май 2022 г. (четвъртък) от 11:00 часа в храм „Св. Възнесение“ в сeло Войводиново.

Бог да го прости! Вечна и блажена да бъде паметта му!