3-ти март

dsc 6278На 3-ти март България отбелязва своя национален празник – 137 години от Освобождението от Османско иго.

По този повод Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи в катедралния храм „Успение Богородично” в град Пловдив благодарствен молебен към всеподателя Бога, за това че не е изоставил нашия народ ,да живее в робство.

С архиерея съслужиха: Знеполски епископ Арсений – викарий на Пловдивския митрополит, свещеноиконом Виктор Христев – епархийски духовен надзорник, духовните надзорници при Пловдивска митрополия - свещеноиконом Тодор Хаджиев и протоиерей Деян Стоенчев, храмовото духовенство и свещеници от града.

Песнопенията изпълни митрополитският хор ”Св.ап.Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Да бъдат съпричастни на празника присъстваха: областният управител на града Розалин Петков, народният представител Здравко Димитров, кметът на град Пловдив Иван Тотев , районните кметове от града , общественици и представители на държавността и богомолният народ Божий.

В своето обръщение към миряните в храма архиереят призова в празничния ден да си спомним за всички войни, изпълнили най- великата Христова повеля – да положат живота си за вярата и свободата на Отечеството.

Пловдивският митрополит  Николай честити националния празник на всички българи и пожела Бог да пази България.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров и митрополитския дякон Младен Добрев.

Честванията продължиха с полагане на венци и цветя при паметника на освободителите на хълма на Бунарджика.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений – викарий на Пловдивския митрополит, отслужи панихида , с която бе почетена паметта на загиналите български опълченци по време на Османското робство.

Бяха поднесени венци и цветя на гробовете на загиналите опълченци.

В тържествената церемония взеха участие и представителни формирования от гарнизон Пловдив и военния духов оркестър.