ТРАУРНО ИЗВЕСТИЕ ПО ПОВОД КОНЧИНАТА НА НЕВРОКОПСКИЯ МИТРОПОЛИТ НАТАНАИЛ

image  С дълбока скръб Канцеларията на Св. Синод известява, че днес – 16 ноември 2013 г., около 10,00 ч., на 61-вия си рожден ден, след тежко и продължително боледуване се е преставил в Господа Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Натанаил.

Синодалната канцелария призовава всички православни християни и родолюбиви българи да насочат своя взор в искрена молитва към Бога, Който да настани душата на преселилия се от нас Неврокопски митрополит в селенията на праведните. Митрополит Натанаил ще остане в църковната памет като изряден в монашеското си поприще, богоумъдрен духовник и архипастир на поверените му клир и народ, скъп и незабравим архиерей – член на Св. Синод.

Съобщаваме, че съгласно чл. 84, ал. 1 от Устава на Българската православна църква – Българска Патриаршия, Св. Синод в пълен състав ще се събере своевременно – утре, 17 ноември, от 15,00 ч. - на свое извънредно заседание и ще определи дата за опело и погребение след запознаване със Съобщението на вдовстващия Неврокопски епархийски съвет, както и ще назначи Наместник на овдовелия Неврокопски епархийски престол, който канонично да ръководи делата на епархията до избор на наследник на покойния митрополит Натанаил.

Отново сърдечно се обръщаме с чувства на искрени съболезнования преди всичко към близките, всечестния клир и благочестивото паство на овдовялата Неврокопска епархия и подновяваме призива си за сърдечна молитва за упокоилия се непрежалим епархийски митрополит и синодален архиерей.

Вечна, блажена и светла да бъде паметта на преставилия се в Христа Господа Неврокопски митрополит Натанаил!

БОГ ДА ГО ПРОСТИ!

Източник: http://www.bg-patriarshia.bg