ИЗЯВЛЕНИЕ НА ПЛОВДИВСКИЯ МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЙ ПО ПОВОД ИНФОРМАЦИИ В МЕДИИТЕ ЗА СЪБИТИЯ В ХРАМА „СВЕТА ТРОИЦА” – ГРАД СТАМБОЛИЙСКИ

ИЗЯВЛЕНИЕ

НА ПЛОВДИВСКИЯ МИТРОПОЛИТ НИКОЛАЙ

ПО ПОВОД ИНФОРМАЦИИ В МЕДИИТЕ ЗА СЪБИТИЯ

В ХРАМА „СВЕТА ТРОИЦА” – ГРАД СТАМБОЛИЙСКИ

В отговор на повишения обществен интерес към събитията в храм „Св. Троица” в град Стамболийски от последните дни, информираме обществеността:

Ние, православните християни, вярваме, че вярата в Бог и обръщането с искрена молитва към Него, Света Богородица и другите светци и Божии угодници е в състояние да предизвика въздействието на Светия Дух и чрез Него появата на благотворни, положителни явления. Това, което хората възприемат и обясняват с понятието „чудо”, са трансцедентни процеси, непонятни за науката и медицината, но които се проявяват чрез обективни факти и са доказателство за съществуването на реалност, в която се реализира действието на Божията воля. Да, чудеса има. Искрената вяра в Бога е в състояние да предизвика чудеса. Случването на чудеса е факт, многократно проверен и доказан.

Същевременно с понятието „чудо” не бива да се злоупотребява, за да не се предизвикват у вярващите изкушения и съблазни. Прибързаното определяне на дадени факти и явления като чудо, без те да са подложени на щателна проверка по установения църковно- каноничен ред, е в състояние вместо да укрепи, да разколебае вярата, и да нанесе щета на авторитета на Православната църква.

Поради това наредих да бъде извършена прецизна проверка и анализ на случая в храм „Света Троица” в гр. Стамболийски. Проверката да бъде извършена от 10-членна комисия, ръководена от Протосингела на Пловдивската митрополия. В комисията, освен свещеници, да бъдат включени и медици с необходимата специализирана експертиза. Докладът на комисията да ми бъде представен своевременно, а при необходимост с резултатите от проверката ще запозная и Светия Синод на Българската православна църква.

+ Пловдивски митрополит Николай