Окръжно разпореждане

До

освещения клир, монашествуващите,

и църковнослужителите на Пловдивската  епархия

Боголюбиви отци, братя и сестри,

Във връзка с епидемиологичната обстановка в страната и опасността от заразяване с коронавирус - COVID-19, за да се избегнат предпоставки за заразяване на вярващите и превантивното осигуряване на възможно най-безопасното състояние на храмовете,

РАЗПОРЕЖДАМЕ :

1. Всички храмове на територията на Вашата епархия да бъдат отворени и в тях да се извършват определените за светата Четиридесетница богослужения и молитвени последования;
  2. Богослуженията да не прекъсват, както и всеки преминал надлежна подготовка желаещ да пристъпи към Свето Причастие с Тялото и Кръвта Христови, да не му бъдат отказвани под предлог от страх от заразяване с коронавирус. Светите Тайни не могат да бъдат преносители на зараза или каквато и да е болест, а са лекарство за телесно и душевно здраве;
  3. Болни, които не могат да посетят храма, при желание за Свето Причастие да бъдат причастявани със запасни Св. Дарове, като се вземат съответните мерки от свещенослужителите за това;
  4. Всеки посещаващ храма да се отнася с необходимото внимание и отговорност към здравето на околните;
  5. Да се използват дезинфектанти и да се поддържа отлична хигиена. Подовете на храмовете да се почистват периодично със съответните препарати; иконите да се забърсват; килими, пътеки и други да се почистват редовно; столове, пейки и други места за сядане да се дезинфектират на няколко часа;
  6. Да се поставят напоени с дезинфектант стелки на входовете на храмовете, които да се поддържат влажни през цялото работно време;
  7. Болни да избягват посещение на обществени богослужения, като се отдадат на молитва и коленопреклонение в своя дом за да не станат проводник за заразяване на други вярващи;
  8. Свещениците да отправят усърдни молитви към Всеподателя Бога, „Който наказва и милва, допуска болести за наше вразумление и лекува“, за изцеление и безопасно преодоляване на това изпитание;
  9. Цялото църковно изпълнение да усили своя духовен подвиг в покаяние, пост, молитва, бдение, изповед и съединяване с Тялото и Кръвта Христови.

И в богослуженията, да бъдат добавени специалните молитви при зарази и епидемии от особено заразни и смъртоносни болести:

НА СВ. ПРОСКОМИДИЯ:

Господи, Иисусе Христе, Боже наш, приеми тази жертва за прошка на греховете на нас, грешните и недостойни Твои раби, които с нашите беззакония прогневихме Твоята благост и оскърбихме Твоето добросърдечие, и не влизай в съд с Твоите раби, но отклони страшния Си гняв, който справедливо е насочен срещу нас, уталожи пагубното Си наказание и спри Своя страшен меч, който невидимо и неочаквано ни посича, пощади бедните и нещастни Твои раби, и не затваряй в смърт душите на нас, които в покаяние, със съкрушено сърце и със сълзи припадаме към Тебе, милосърдния, благосклонния и примирителния наш Бог.

НА ВЕЛИКАТА ЕКТЕНИЯ:

• За да чуе от светия Свой храм нашия глас и да изцери смъртните болести, които са ни обхванали, и да изсуши потоците беззакония, които ни смущават, на Господа да се помолим.
  • За да премахне бързо от нас примките на смъртта и да ни избави от адовите болести, на Господа да се помолим.
  • За да продължи милостиво на рабите Си времето за покаяние, и да не ни посече безвременно като неплодната смоковница, но с добросърдечието да окрили и да напои с росата на милосърдието, като човеколюбиво очаква плодовете на нашето покаяние и обръщане, на Господа да се помолим.

НА СУГУБАТА ЕКТЕНИЯ:

• Съгрешихме и вършихме беззакония, Господи Боже наш, и затова ни постигна Твоят справедлив гняв, и смъртна сянка ни обгърна, и се приближихме до вратите на ада, но в нашите страдания към Тебе, нашия Бог умилно викаме: пощади, пощади Твоя народ и не ни погубвай до край, смирено Ти се молим, чуй ни и ни помилвай.
  • Повече от всички съгрешихме пред Тебе и вършихме беззакония, Владико, и макар да не сме показали покаяние, нашето моление приеми като покаяние и прояви милост; освободи като всесилен от смъртоностното страдание и тежките болести, твоите раби, които болезнено въздишат, молим Ти се, скоро чуй и помилвай.

Призоваваме   над   Вас    Божието    благословение    и    оставаме   Ваш    в   Христа молитствувател,

† Пловдивски митрополит Николай