Богослужения за празника на св. Харалампий в Пловдив

dsc 1098В навечерието на празника на великия Божий угодник, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений - викарий на Пловдивския митрополит, отслужи Празнична вечерня с Петохлебие в едноименния храм в Пловдив.

В края на вечернята епископ Арсений поздрави миряните от името на  митрополит Николай.

dsc 1408На следващия ден Негово Високопреосвещенство митрополит Николай възглави архиерейската света Литургия в храм „Св. Харалампий” в град Пловдив.
С митрополита съслужиха: Негово Преосвещенство Знеполският епископ Арсений, ставр. ик. Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Васил Кашоров, йеромонах Максим, свещеници от града и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Песнопенията във възхвала на св. Харалампий бяха изпълнени от митрополитския хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

dsc 1459По време на богослужението в първата степен на свещенството - дяконската - беше ръкоположен Тихомир Писанов от село Златитрап.

Храмът беше изпълнен с множество богомолци, дошли да възнесат своите молитви към св. Харалампий Чудотворец.

В края на богослужбата владиката произнесе слово за празника.
На този ден по традиция празнуват всички пчелари, затова след светата Литургия архипастирят на Пловдивска епархия освети с молитва пчелния мед, за да служи за изцерение на душевни и телесни болести.