Богоявление в Пловдив

dsc 5775На 6 януари, Богоявление, Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай освети пред катедралния храм "Успение Богородично" в Пловдив бойните знамена на поделенията от Пловдивския гарнизон.

Сред присъстващите бяха: областният управител на област Пловдив Дани Каназирева, кметът на града Здравко Димитров, генерал-майор Явор Матеев, държавници и представители на общинската власт и множество граждани.

dsc 5779След като благослови знамената и воините от строените представителни роти, митрополитът, официалните лица и миряните се отправиха в тържествено литийно шествие, което премина по улиците на Пловдив от катедралния храм „Успение Богородично” до брега на река Марица, предвождано от военния духов оркестър на ВВС.

На бреговете на река Марица множество народ очакваше традиционното хвърляне на кръста във водите. Там Негово Високопреосвещенство  отслужи Великия богоявленски водосвет, и хвърли кръста, уловен от 37-годишния Николай Станков от Пловдив.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от протодякон Илиян Александров.

dsc 5880dsc 6022dsc 6081