Димитровден в село Звъничево

20191026 000955На 26-и октомври Светата Православна Църква почита светия великомъченик Димитър, наследил от младенчество благочестието на своите родители, възлюбил благоуханието на добродетелите и станал „велик поборник в бедите“ за всички, прибягващи към неговата закрила. На този ден своя храмов празник отбеляза и едноименният храм в с. Звъничево.

По този повод и с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай неговият викарий - Константийският епископ Яков отслужи празнична Архиерейска света Литургия. В съслужение с него бяха секретарят на Пазарджишка духовна околия прот. Боян Кочев, председателят на храма прот. Атанас Кънев и дякон Николай Ангелчов. Молитвено участие в службата взе свещ. Димитър Илиев, председател на храм "Св. Параскева" в с. Лозен.

20191026 092329Архиереят беше посрещнат от отец Атанас, който му поднесе прекрасен букет с цветя от името на църковното настоятелство и енориашите на храма. Много от жителите и гостите на селото прибягнаха към молитвеното застъпничество на великия Божи угодник свети Димитър, принасяйки му своите моления през време на светата богослужба. С едно сърце и едни уста всички изповядаха Символа на нашата вяра и казаха Господнята молитва „Отче наш...“.

По време на причастния беше прочетена проповед върху житието и подвига на светеца, станал пример на непоколебима вяра и дълготърпение за поколения християни.

В края на службата епископ Яков поздрави всички с храмовия празник и честити на имениците деня на техния небесен покровител. Той се обърна към великомъченика и измоли от него да бди над слабите и немощните, да закриля децата и семействата ни, да помене пред Божия Престол и нашите благодетели, да се помоли и за всички, които са ни обидили или сторили и нещо лошо. Владиката призова както семейството на свети Димитър имало скришна стаичка с икони, където непрестанно горяло кандило, където семейството се молело за всички хора и която укрепявала целия град Солун, така и ние често да влизаме в скришната стаичка на своето сърце, да разгаряме кандилцето на своята вяра и там да принасяме молитвите си за ближните ни, защото на молитвите на праведните се крепи целия свят. Накрая архиереят благопожела Бог да просветлява ума ни, та да 20191026 105323просим и за децата си благопотребното и както родителите на свети Димитър да им оставим в наследство на първо място истинната чиста православна вяра, която ще ги отведе при светеца и да облагороди сърцата ни с любов, та мирът Христов да царува в нас и между нас.

Епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения митрополит Николай лично над предстоятеля на храма и над неговите енориаши.

Празникът завърши с многолетствие.

След литургията беше благословен и приготвеният корбан, който Църковното настоятелство раздаде за здравето и благоденствието на жителите на селото.