Архиерейска света Литургия за Покров на Пресвета Богородица в с. Ветрен дол

"Когато сме оградени от много бурни опасности, ти, Владичице, ни помагаш: защото стоиш пред лицето на Господния олтар с издигнати ръце и се молиш Господ Бог на славата милостно да погледне на нашата недостойна молитва и да послуша молбите на нас, които призоваваме твоето свято име..."  /Акатист на Покров Богородичен/

В първия ден на месец октомври светата Православна Църква чества дивното чудо, станало през десетия век от Рождението на нашия Спасител, когато събрания във Влахернската църква в Цариград народ усетил силата на застъпничеството на Божията Майка, спасила града от нападението на сарацините, а свети Андрей Юродиви с ученика си Епифаний се удостоили и с очите си да видят нейния покров, широко разтворен над християните.

image00005В този празничен ден и с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай викарият му - преосвещеният Константийски епископ Яков отслужи архиерейска света Литургия в църква "Успение Богородично" в с. Ветрен дол. С него съслужиха прот. Боян Кочев, секретар на Пазарджишка духовна околия, свещ. Димитър Илиев, председател на храм „Св. Петка“ с. Лозен и дякон Николай Ангелчов.

Енориашите на храма с нетърпение очакваха своя архиерейски наместник. Владиката беше посрещнат от г-н Марин Рачев, кмет на община Септември, който поднесе на архиерея прекрасен букет с цвета. Децата от училището на селото, дошли да се поклонят пред Божията Майка, строени в редици приветстваха епископа и го поздравиха с празника.

image00012Преди началото на светата Литургия епископ Яков сам отслужи последованието на петохлебието, измолвайки отново от Всеподателя Бога Неговата велика милост над жителите на селото, чиято енория той обслужваше като ефимерий в продължение на шест месеца след йеромонашеското си ръкоположение.

В своята проповед в края на службата епископ Яков благодари на Всеподателя Бога, че го удостои отново да застане пред светия Престол в този храм. Той благодари и на верните християни, които през цялото време със сърце и уста възхваляваха Бога в молитвословията на светата богослужба. Архиереят увери присъстващите, че с душата си е почувствал силата на тяхната молитва, уверявайки ги, че тя няма да остане празна и пред Бога и всеки, в свое време, ще получи от Него онова, от което има нужда за своето телесно и духовно здраве и благоденствие. Той призова Божията Майка да разпростре своя покров над всички жители на селото и винаги да чува техните молитви.

image00038Епископ Яков благодари и на кмета на общината г-н Рачев и на кмета на селото г-н Димитър Христосков за това, че винаги с радост посрещат духовниците и с молитвите си обгрижват поверените им от Бога души не само телесно. Те двамата от свое име благодариха на архиерея за всегдашните му дела на любов, които той оказва към повереното му Христово стадо.

Накрая епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай.

Празникът завърши с многолетствие, изпято от всички, след което епископ Яков лично освети приготвения празничен корбан, който жителите на селото винаги дават в този ден за здраве на своите близки и на гостите на селото.