Успение на Пресвета Богородица - Архиерейска света Литургия за храмовия празник на катедралата на град Пазарджик

„На Тебе, избраната от всички родове Божия Майка и Царица, възлизаща от земята на Небето, ние, Твоите раби, принасяме благоговейни песни за Твоето пречестно Успение, Богородице. А Ти, Която имаш победа над смъртта, ни избави от всякакви смъртоносни беди, за да Ти зовем: Радвай се, Обрадована, Която не ни оставяш в Твоето Успение!” (Акатист на Успение Богородично).

dsc04254Петнадесетият ден на месец август всяка година изпълва душите на вярващите с благоговение и радостен трепет. В този ден Светата Православна Църква възнася слава на Пресветата наша Владичица Богородица по повод нейното всечестно Успение. В този ден своя храмов празник отбелязва и катедралата на град Пазарджик. От ранни зори пазарджиклии се стичат към обятията на храма, където прекланят своите глави пред чудотворния образ на Божията Майка и със затихнали от вълнение сърца й принасят своите благодарности и похвали.

dsc03961По повод празника и с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай празничната света Литургия беше отслужена от Преосвещения Константийски епископ Яков – викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. В съслужение с него бяха прот. Боян Кочев, секретар на Околията, свещ. Спас Дичев, служащ в катедралата и дякон Николай Ангелчов.

dsc04006Преди началото на светата Литургия с благословението на митрополит Николай епископ Яков пострига за четец на Православната църква 11-годишния Васил от гр. Пазарджик. Най-новият църковнослужител с радост зае своето място в светата богослужба и прилежно изпълняваше своето служение.

По време на причастния беше прочетена проповед върху днес честваните събития от живота на Пресвета Богородица. Множество от енориашите пристъпиха към Господнята трапеза и се причастиха със светите Тяло и Кръв Господни, след като се бяха потрудили с усърден пост в покаяние и молитва.

dsc04235В края на литургията епископ Яков поздрави присъстващите с празника на нашата Молитвеница и Ходатайка.  Той припомни как свети апостол Тома видя празния гроб на света Богородица, с което засвидетелства нейното възнасяне с тяло на Небесата и заставането й отдясно на нейния Син и наш Бог, откъдето не спира да гледа с майчина обич към призоваващите нейната закрила. Владиката благодари на всички, дошли да засвидетелстват с присъствието си на светата богослужба чудодейната помощ, която всеки от нас е получил при своите молитви към Божията Майка. Архиереят благопожела света Богородица винаги да чува нашите молитви и както утеши светите апостоли, събрани по нейните молитви около смъртния й одър, така да милва и нашите души с безграничната си любов.

dsc04243Накрая владиката преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай и от негово име честити храмовия празник и имения ден на носещите името на Всехвалната наша Владичица Богородица.

Тържеството завърши с многолетствие, след което беше благословен и раздаден приготвеният корбан за благословението на жителите на града.

През целия ден пред чудотворната икона на Пресвета Богородица се извиваше опашка от боголюбиви богомолци, които с уста и сърце възпяваха Небесната Царица и най-велика Застъпница на всички християни.