Празнична Архиерейска света Литургия в Баткунския манастир "Св. апли Петър и Павел"

Двоен празник чества Светата Православна Църква в първия ден на месец юли – възвръщане честните мощи на преподобния и богоносен наш отец Йоан Рилски Чудотворец от Велико Търново в Рилския манастир и паметта на светите братя безсребреници, чудотворци и лечители Козма и Дамян Римски.

dsc02184В този ден с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в Баткунската света обител „Св. апли Петър и Павел“ край пазарджишкото село Паталеница беше отслужена празнична Архиерейска света Литургия от Преосвещения Константийски епископ Яков, викарий на митрополита и игумен на манастира. В съслужение с него беше секретарят на Пазарджишка духовна околия прот. Боян Кочев.

dsc02214Литургичните песнопения изпълни новопостриганият манастирски брат монах Дамян, който в този ден отбеляза своя първи имен ден. Молитвено участие взе и другият брат на обителта – йеромонах Йоаким.

След светата богослужба епископ Яков поздрави присъстващите с празника. Той благопожела на отец Дамян с цялото си сърце да люби Бога, та монашеският му подвиг да бъде „иго благо и бреме леко“. Архиереят молитвено призова неговия небесен закрилник свети Дамян Римски да го съпътства през всички дни на неговия живот и да направи служението му леко, благодатно и спасително.