Архиерейска света Литургия в прослава на св. Йоан Шанхайски

dsc 5468На 2 юли Църквата чества Полагане на честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна и св. Йоан, архиеп. Шанхайски и Сан-Франциски Чудотворец.

В този празничен ден, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай, Преосвещеният Знеполски епископ Арсений – викарий на митрополита възглави архиерейската св. Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина“ в Пловдив.

С архиерея съслужиха: св. ик Георги Славчев – епархийски съветник, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитския хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

dsc 5486На духовното тържество благочестиви миряни дойдоха в храма, за да присъстват на светата Литургия и отправят молитви към Бога, Пресвета Богородица и чествания небеснопросиял Божи угодник.

По време на причастния канон свещеноиконом Деян Стоенчев прочете слово за праведния живот на св. Йоан архиепископ Шанхайски и Сан-Франциски, чиито добродетели напомнят тези на най-великите аскети.

В края на светата Литургия Преосвещеният епископ Арсений преподаде архипастирския благослов на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай. Викарният епископ благопожела по молитвите на светителя Йоан всички ние да извървим достойно своя житейски път имайки винаги пред очите си неговата нравственост, вяра и любов към ближния.