Проведе се ежегодния детски спортен празник в Баткунския манастир за Деня на детето

dsc00586В Деня на детето – 1 юни, Баткунската света обител „Св. ап. Петър и Павел“ край с. Паталеница отново се изпълни с детски смях. С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай за четвърта поредна година в манастира беше организиран традиционен детски спортен празник.

Сгушена в полите на Родопа планина, Светата обител топло прие в своите обятия децата от три училища на богоспасаемата Пазарджишка духовна околия. Тази година това бяха миналогодишният победител СУ "Христо Ботев" гр. Септември, ОУ "Христо Смирненски" гр. Пазарджик и НУ "Никола Фурнаджиев" гр. Пазарджик с ученици от възрастова група 1-4 клас. Манастирските поляни, празнично украсени за случая, събраха повече от сто деца, обединени във вярата си в Бога. И този път децата на свещениците и църковнослужителите от Пазарджик съставиха отбора на Светата обител и облечени в оранжеви тениски представиха достойно домакините.

dsc00599По традиция празникът започна с молебен за здравето на децата, отслужен в храма на манастира от Негово Преосвещенство Константийския епископ Яков - викарий на Пловдивския митрополит Николай и игумен на обителта, в съслужение със свещеници от Пазарджишка духовна околия. Всички деца казаха Господнята молитва "Отче наш...", с което изпълниха с умиление сърцата на своите учители и родители.

След това участниците се отправиха към официалната площадка, на която излъчените от тях капитани изтеглиха жребий за екипите и реда на явяване на отборите. И тази година състезателите бяха облечени в цветовете на българското знаме. С бели екипи се състезаваха децата на училище „Никола Фурнаджиев“, със зелени - децата на град Септември и с червени тези от ОУ „Христо Смирненски“ в областния град. Строени в редици, образуващи трибагреник, състезателите изслушаха националния химн, след което епископ Яков даде начало на надпреварата. Владиката лично водеше състезанията, подкрепян от духовниците, които бяха включени в журито и оценяваха постигнатите резултати.

dsc00632Децата се състезаваха в следните дисциплини: рисунка на асфалт, футбол, интелектуална игра с въпроси, щафета, творческа задача и теглене на въже. Водещи във всяка надпревара бяха честната игра, взаимното уважение и разбирателство. След приключване на всяка от игрите, състезателите бяха награждавани от епископ Яков, като награда получаваше всеки от отборите.

Между отделните надпревари беше разиграна викторина с въпроси, в която се включиха съучениците, братята и сестрите на състезателите, дошли да подкрепят своите другарчета. На отговорилите правилно на поставените въпроси епископ Яков лично връчи награди.

dsc00650В генералното класиране първенец стана отборът на НУ "Никола Фурнаджиев" гр. Пазарджик, като с това си спечели покана за участие в празника догодина. Непосредствено след това се подредиха отборите на СУ "Христо Ботев" гр. Септември и ОУ "Христо Смирненски" гр. Пазарджик.

Победителят получи купата на състезанието, медал за първо място и флагче. Останалите отбори получиха флагче за второ и трето място, което да им напомня за приятните мигове, прекарани в манастира. На всеки състезател беше раздадена грамота за участие, подписана лично от Пловдивския митрополит Николай, спортен екип, флагче със знамето на Пловдивска света митрополия, значка с емблема на Баткунския манастир, сандвичи и лакомства за подкрепа след оспорваните състезания.

dsc01049Отборите изготвиха и пуснаха в небето свои послания към всички деца по света.

Малките християни останаха изключително доволни от празника, получените награди и новите приятелства. Тържеството завърши по традиция с българско хоро, изпълнено от участниците, техните учители и родители.

Накрая за всички деца, участници в надпреварата и гости на манастира, беше разрязана и подарената за случая празнична торта.

И тази година не липсваха добри християни, които закупиха спортните екипи, наградите, подаръците и храната за децата.