Въдворяване на нов свещеник в храм "Успение Богородично" гр. Велинград

0003На втория ден на Възкресение Христово – Светли понеделник, в катедрален храм „Успение Богородично“ гр. Велинград беше отслужен чинът на въдворяване на нов свещеник в енорията – прот. Станимир Минков.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай богослужебното последование беше отслужено от неговия викарий – Константийския епископ Яков. В съслужение с него бяха секретарят на Пазарджишка духовна околия прот. Боян Кочев, председателят на храма св. ик. Иван Чалъмов, председателят на храм „Св. Троица“ в града ставр. ик. Антон Добрев, енорийският свещеник там свещ. Александър Георгиев и св. ик. Георги Марков, председател на храм „Св. св. Константин и Елена“ гр. Костандово.

0007Веднага след това епископ Яков отслужи и водосвет, при което поръси присъстващите със светена вода.

Той прочете заповедта на Пловдивския митрополит Николай, с която отец Станимир се назначава в храма и благопожела на нововъдворения свещеник ревност и усърдие в служението за слава на Бога и за спасение на повереното му словесно стадо.

Владиката честити на всички светлото Христово Възкресение и пожела да следваме пътя на Христос, Който претърпя всичко и със смъртта Си победи смъртта, та и ние, следвайки евангелските заповеди и изпълнявайки ги, да достигнем до Царството Небесно.

0015Накрая епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай над председателя на храма и неговите енориаши.

Празникът завърши с многолетствие, изпято от всички присъстващи.

Отец Станимир е роден през 1975 година в гр. Велинград. През 2001 г. е ръкоположен за свещеник от блаженопочившия Пловдивски митрополит Арсений и назначен на служение в храм „Успение Богородично“ в Курортен комплекс Пампорово, където служи до този момент, ведно с храмовете в гр. Чепеларе, с. Проглед и с. Стойките, Смолянска духовна околия.