Малко повечерие с целия канон на свети Андрей Критски в катедрален храм "Успение Богородично" гр. Пазарджик

dsc07910В първите четири дни от Великия пост Светата Православна Църква е установила да бъде прочетен на части Великият покаен канон. В сряда на 5-ата седмица от поста се отслужва Малко повечерие, през време на което канонът се прочита изцяло. С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай последованието в катедрален храм „Успение Богородично“ беше отслужено от неговия викарий Константийския епископ Яков. С архиерея съслужиха двамата секретари на Пазарджишка духовна околия прот. Стефан Йорданов и прот. Боян Кочев, енорийските свещеници в катедралата свещ. Максим Ничев, свещ. Спас Дичев и свещ. Любомир Чавдаров и дякон Николай Ангелчов.

dsc07970Затрогващите покайни слова, съставени от свети Андрей Критски, отново събраха вярващите за молитва в Божия дом. Духовниците поред четяха стиховете на последованието, а всички отпяваха припевите, викайки към Твореца: „Помилуй ме, Боже, помилуй ме!“. Накрая верните християни се поклониха през иконата на Спасителя, просейки от Него прошка за своите прегрешения.

В края на повечерието епископ Яков благодари на богомолците, дошли да съучастват в светата богослужба и завърши: „Тази вечер пак и пак викахме към нашата душа, опитвайки се да я събудим от греховния сън, в който е заспала. Защото гледайки в нея, виждаме, че няма грях, който да не сме сторили. Нека тази вечер се оттеглим в скришната си стая, да потърсим онези грехове, които сме вършили тайно и забравили и да побързаме да очистим душите си от тяхната чернилка. Защото изповядвайки ги, те ще бъдат заличени не само на земята, но и на Небесата. Душата ни не може да остане безразлична към умилителните думи на покайния канон, които днес чухме. Да използваме това събуждане, за да осмислим греховете си. Предстои да издигнем очи отново и към Майката Божия, та и тя да ни укрепява по пътя на покаянието. Когато пристъпим в този път, когато се разкаяме за греховете си и ги изповядаме, тогава ще съумеем и dsc07957да съучастваме в пълнота в радостта от Възкресението. Тогава и ще въздаваме слава на Бога не с устата си, не с ума си, а със сърцето си. Тогава ще предвкусим и онова Райско блаженство, към което ние се стремим през целия си живот и за което подготвяме душата си“.

Владиката преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай над свещенослужителите и енориашите на храма и увери всички, че нашият архипастир, който е и най-големият ни молитвен застъпник на земята, човекът, на чиито плещи сме поверени всички ние, като истински грижовен баща непрестанно се моли за всекиго от нас и призова и ние да отвръщаме с нашите молитви за него, та заедно да вървим по пътя към Бога.