3-ти март - Национален празник на България

dsc 2106В деня на националния ни празник -  3-ти март, когато се изпълниха 141 години от Освобождението на България, в катедралния храм „Успение Богородично” в град Пловдив бе отслужен благодарствен молебен.

Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави молитвеното последование в съслужение със Знеполския епископ Арсений, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов –ректор на ПДАиС „Свв. Кирил и Методий”, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, свещеници от града и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

dsc 2110Боголюбиви и родолюбиви миряни дойдоха на 3-ти март в катедралния храм с изпълнени с благодарност към Бога сърца. Сред тях бяха областният управител на Пловдив г-н Здравко Димитров, председателят на Общинския съвет  г-жа  Савина Петкова, бригадният генерал Явор Матеев, командир на 68-а бригада „Специални сили” и началник на Пловдивския гарнизон, районни кметове, представители на местната и държавната власт, политици, общественици и членове на патриотични организации.

В края на молебното пение мирополит Николай произнесе слово по случай 141-та годишнина от Освобождението на България, в което каза:

„За тази свобода, чието изгряване чества днес цяла България, бяха положени много усилия и беше пролята много кръв на смели и достойни воини, оставили костите си по нашите земи, за да можем ние днес да живеем и пребъдваме в свобода и независимост. Саможертвата и подвига на всички тези герои на българската свобода, на dsc 2364всичките паднали за нашето Отечество воини, винаги са били скъпи и на Православната ни църква, която в усърдна молитва винаги изпросва мир и покой за техните души.”

Многолетствие провъзгласи митрополитският протодякон Илиян Александров.

Честванията в Пловдив продължиха на хълма на Освободителите, където се проведе тържествена церемония с полагане на венци и цветя пред паметника на Царя – Освободител император Александър IІ,  руските освободители и героите отдали живота си за българската свобода.

dsc 2458По-късно през деня Високопреосвещеният митрополит Николай отслужи панихида на Централните гробища в Пловдив, където са погребани много от загиналите в Руско-турската освободителна война български опълченци.

Заупокойното последование се състоя пред Паметника на опълченците в присъствието на официални лица и представителна почетна рота от Пловдивския гарнизон от 101-ви логистичен полк.

След края на панихидата пред монумента на героите бяха поднесени венци и цветя.