Трифоновден - зарязване на вековната лоза в Баткунския манастир

dsc05239     На 1-ви февруари, когато Светата Православна Църква чества паметта на светия мъченик Трифон, в Баткунския манастир "Св. апостоли Петър и Павел", с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай неговият викарий Константийският епископ Яков - игумен на обителта, отслужи молебен в двора на манастира, където се dsc05248намира вековната манастирска лоза. В съслужение с него бяха братът на обителта йеромонах Йоаким, секретарят на Пазарджишка духовна околия прот. Боян Кочев, енорийският свещеник от катедралата на Пазарджик „Успение Богородично“ свещ. Любомир Чавдаров и дякон Николай Ангелчов.

След като помолиха Всеподателя Бога да благослови и запази лозницата, епископ Яков заряза първата пръчка и поръси със светена вода и вино лозата, която е втора по старост на Балканския полуостров.

Бог да благослови труда на лозарите и винарите, с чиито сили и усърдие се приготвя и вино, достойно за тайнството на светата Евхаристия!