Богоявленски водосвет в село Дорково

dsc04766     На Богоявление с благословението на Пловдивския митрополит Николай Константийският епископ Яков отслужи последованието на Великия водосвет в село Дорково, общ. Ракитово, Пазарджишка духовна околия. В съслужение с него бяха прот. Боян Кочев, секретар на Пазарджишка духовна околия, председателят на храм „Св. пр. Илия“ в селото свещ. Александър Георгиев, председателят на храм „Св. Неделя“ гр. Ракитово прот. Стоил Лазаров, председателят на храм „Св. Николай“ гр. Ветрен свещ. Любомир Чавдаров и дякон Николай Ангелчов.

dsc04812     С трепет в сърцата младежите от селото, облечени в народни носии, очакваха своя архиерейски наместник пред енорийския си храм, от където образуваха литийно шествие до водите на река Мътница. Там владиката отслужи Велик водосвет и всички заедно изпяха тропара на празника „Когато Ти, Господи, се кръщаваше в Йордан, откри се поклонението на Св. Троица; защото гласът на Отца свидетелстваше за Тебе, като Те нарече възлюбен Син; и Духът във вид на гълъб потвърди верността на словото. Христе, Боже, Който се яви и dsc04822просвети света, слава на Тебе”. Владиката хвърли кръста в реката, като преди това беше разбит образувалият се лед. Повече от дузина млади момчета с носии се хвърлиха в студените води, като кръстът беше изваден от Георги Кадрев от селото. Младежите си го предаваха от ръка на ръка и с благоговение го целуваха, след което под съпровод на родопски каба-гайди извиха българско народно право хоро в реката. Под музиката на гайдите жителите на селото съпроводиха с хоро литията обратно до храма, където благодариха на архиерея и духовниците за оказаната молитвена подкрепа, с което допринесоха за още по-радостното отбелязване празника на Кръщението Господне.

На празника присъстваха народният представител от Коалиция “БСП за България“ Йордан Младенов, кметът на Община Ракитово Костадин Холянов, заместник-кметът Цанко Молов, жители и гости от град Ракитово и съседните населени места.