Богоявление в град Пазарджик

„Дойдете днес, Ангелски сили, гледащи Владиката Христа да идва към Йорданските струи, за да очисти греха на Адам и съзерцавайки такова Божие тайнство, със страх прославете Неговото велико снизхождение! Защото Бог се уподоби на човеците и непознал грях, идва като Агнец Божий да вземе греховете на света. Затова, прославяйки Божественото Христово явяване, възпейте Му, както във Витлеем, славословия!“

dsc04531     Всяка година на 6-и януари Светата Православна Църква възпява дивното явяване на Троичния Бог на река Йордан, когато за пръв път на човечеството се яви великата тайна на Божията триипостасност – Единият по естество Бог е Троичен по лица: когато Бог Син, нашият Господ Иисус Христос влезе във водите на реката, слезе върху Него Бог Дух Свети във вид на бял гълъб, а от небесата прогърмя гласът на Бог Отец, възвестявайки че именно Христос е Неговият Възлюбен Син, в Когото е Неговото благоволение.

На този ден с благословението на Пловдивския митрополит Николай в катедрален храм "Успение Богородично" в гр. Пазарджик беше отслужена архиерейска Василиева света Литургия от Негово Преосвещенство Константийския епископ Яков, викарий на Пловдивския митрополит и архиерейски наместник на Пазарджик. В съслужение с него бяха прот. Боян Кочев, секретар на Пазарджишка духовна околия, енорийският свещеник Любомир Чавдаров и дякон Николай Ангелчов.

dsc04601     В този пресветъл ден вярващите християни дойдоха от рано в Божия дом да съпреживеят духовната радост от празника. Кметът на Община Пазарджик г-н Тодор Попов, заместник-областният управител г-н Йордан Кожухаров, омбудсманът на Пазарджик г-н Георги Шопов, г-н Георги Делчев, общественици и интелектуалци също взеха молитвено участие в светата служба.

По време на причастния беше прочетена проповед за празника.

В края на литургията храмът беше изпълнен с мощно „Многая лета!“, в което се включиха всички присъстващи, изразявайки още веднъж радостта си от Богоявлението. Епископ Яков поздрави присъстващите и имениците и благопожела Явилият се Бог да се открие и в сърцата ни, да ги облагороди и изпълни с любов, приучавайки ни да вършим добро и избягваме злото.

dsc04650

След края на литургията при тържествено биене на камбаните всички се отправиха на литийно шествие до река Марица, където бе отслужен Велик Богоявленски водосвет и извършен ритуалът по хвърлянето на кръста в реката. Тази година той бе изваден от 16-годишния Борислав Палашев от Пазарджик.

dsc04683

dsc04697