Велик Богоявленски водосвет

dsc 4186     На 6 януари, в манастира „Св. Йоан Предтеча” в гр. Кърджали Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай, придружаван от Знеполския епископ Арсений, митрополитския дякон Ангел Ангелов и йеродякон Максим, бе тържествено посрещнат от областния управител на област Кърджали Никола Чанев, кмета на града Хасан Азис, енорийския свещеник иконом Николай Величков, множество деца и миряни.

Пред светата обител, владиката освети воинските знамена и благослови христолюбивото воинство, което участваше в Богоявленския празник под командването на бригадния генерал Явор Матеев, командир на 68-ма бригада "Специални сили".

dsc 4393   При пеенето на празничния тропар от митрополитския хор „Св. ап. Ерм” митрополит Николай и епископ Арсений се отправиха към Водното огледало на река Арда, където Негово Високопреосвещенство отслужи Великия Богоявленски водосвет и хвърли във водите на реката светия Кръст, който бе изваден от Иван Каменов на 26 години от град Кърджали. Веднага след това в затоплен басейн, в двора на манастира, децата от неделното училище също се потопиха във водата за да уловят кръста, който извади ученикът Калоян Дяков на 12 години от гр. Кърджали.

dsc 4765     По-късно същия ден, по установена традиция пред катедралния храм „Успение Богородично” в град Пловдив бяха строени воините от пловдивския гарнизон, заедно със своя командир бригаден генерал Явор Матеев, където Пловдивският митрополит Николай освети знамената иdsc 5139 благослови христолюбивите воини.

Под тържествения камбанен звън и под звуците на духовия оркестър, митрополитът заедно с духовенството, представителите на общинската власт и областната администрация, и множество миряни се отправиха в литийно шествие към бреговете на река Марица пред Водната палата, където епархийският архиерей отслужи Великия Богоявленски водосвет.

Владиката хвърли във водите на реката светия Кръст, който бе хванат от Стефан Гадьов на 31 години. Негово Високопреосвещенство митрополит Николай поздрави с празника Богоявление всички присъстващи, а духовното тържество завърши с многолетствие, което провъзгласи йеродякон Максим.