Архиерейска света Василиева Литургия и Молебен за Нова година в катедрален храм "Успение Богородично", гр. Пазарджик

В началото на всяка календарна година, в първия ден на месец януари Светата Православна Църква отбелязва празника Обрезание Господне и почита паметта на един от най-великите мъже, просияли на небосклона на светостта – светия отец и вселенски учител Василий Велики.

dsc04172     В този радостен ден с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в катедрален храм „Успение Богородично“ гр. Пазарджик беше отслужена празнична архиерейска Василиева света Литургия от Константийския епископ Яков – викарен епископ на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджик. В съслужение с него бяха секретарят на Пазарджишка духовна околия прот. Боян Кочев, енорийският свещ. Спас Дичев и дякон Николай Ангелчов.

Верният Божи народ от рано се събра под купола на храма да измоли отdsc04440 Всеподателя Бога мир и благоденствие, полагайки всяко начало в своя живот на здравата основа на вярата и молитвата. Християните съучастваха с духовниците в боговдъхновените слова и молитвословия на светата литургия, съставена от свети Василий Велики.

По време на причастния беше прочетена проповед върху евангелското четиво от службата.

dsc04389     В края на литургията епископ Яков честити на присъстващите настъпилата 2019-а година от Рождението на нашия Спасител Господ Иисус Христос и благопожела Новата година да бъде изпълнена с добри дела, да ни донесе духовно и телесно здраве. Архиереят завърши: „Братя и сестри! Никак не е случайно, че в началото на всяка Нова година Светата Църква представя пред очите ни примера на свети Василий и тя започва с литургията, съставена от него. Чухме молитвите, които той написа, без да забрави никого от нас – бедни, богати, вдовици, сираци, млади, стари - да се молим и ние така за всички хора и най-накрая да се помолим и за себе си. Тогава молитвата ни ще бъде благоугодна пред Бога и ще се възнесе към Него като благоуханно кадило. Нека през тази година се постараем да се въздържаме от греха, та да не измъчваме душата си. Да се грижим за нея, защото когато я освободим от греха, тогава тя се пренася от земното към небесното и не усеща времето, чувствайки Господните думи, че „един ден е като хиляда години и хиляда години са като един ден“. Обратно, когато се грижим само за земното и забравяме небесното, когато приспиваме съвестта си, то тогава денят ни се струва дълъг като години, тогава се измъчваме и сякаш времето спира за нас. Да пазим душата си, да не йdsc04433 причиняваме страдания, вършейки зло, да й позволим да литне към Бога и така да прекараме настъпилата година пребивавайки с ума и сърцето си на Небесата, при нашия небесен Отец“.

Накрая епископ Яков преподаде благословението на Пловдивския митрополит Николай на всички присъстващи и от негово име пожела на всички здраве, спасение и благопреуспяване във всяко добро.

Празникът завърши с многолетствие.

В края на службата владиката отслужи Молебен за Нова година, благодарейки на Бога за Неговите щедрости, които прояви към нас през миналото време на нашия живот и изпросвайки от Него да благослови настъпващата година със Своята благост и човеколюбие.