Архиерейска света Литургия за Стефановден в храм "Св. Неделя", село Дебръщица

dsc03972     На 27-и декември Светата Православна Църква чества паметта на първия мъченик, дал живота си за Христа - светия архидякон Стефан. В този празничен ден своя имен ден отбелязва и секретарят на Пазарджишка духовна околия прот. Стефан Йорданов, председател на храм „Св. Неделя“ с. Дебръщица. По този повод и с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в храма беше отслужена празнична архиерейска света Литургия от Константийския епископ Яков, викарий на митрополита и архиерейски наместник на Околията. В съслужение с него бяха отец Стефан, прот. Боян Кочев и дякон Николай Ангелчов.

Духовна радост изпълваше сърцата на енориашите и гостите на храма, дошли да се помолят на първомъченика за себе си и своите семейства. По време на причастния беше прочетена проповед върху неговия живот и мъченически подвиг.

В края на службата епископ Яков честити на присъстващите Христовото Рождество и призова винаги да изпълвамеdsc04047 сърцата си с чистата и твърда вяра, която имаше свети Стефан. Той поздрави отец Стефан и му благопожела никога да не унива пред житейските трудности, винаги имайки пред очите си подвига и страданията на небесния си покровител и като него да предоставя всичко в Божиите ръце.

dsc04059     Архиереят преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай над отец Стефан, над неговото паство и над неговото семейство и от името на митрополита му благопожела дългогодишно и благодатно служение на Господнята нива и все така ревностно да се моли и грижи за повереното му стадо. Епископ Яков подари на именика живо цвете – Коледна звезда, символ на Витлеемската звезда и скромен подарък за молитвен спомен.

От своя страна отец Стефан благодари на владиката за всегдашната му молитвена подкрепа и участието в светата служба.

Празникът завърши с многолетствие.

Отец Стефан раздаде нафората и прие сърдечни поздравления от всички гости.