Архиерейска света Литургия в Неделя преди Рождество Христово в село Семчиново

dsc03608     В навечерието на светлото Рождество Христово, на 23-ти декември - Неделя пред Рождество, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай епископ Яков отслужи архиерейска света Литургия в храм „Св. Петка“, с. Семчиново. С него съслужиха секретарят на Околията прот. Боян Кочев, председателят на храма прот. Кирил Петракиев и дякон Николай Ангелчов.

В края на утренята владиката отслужи последованието на петохлебието за телесно иdsc03582 духовно здраве и спасение на жителите на селото, които се радваха да посрещнат своя архиерейски наместник и с целите си сърца съучастваха молитвено в службата. Много от тях пристъпиха към светото Причастие, след като бяха постили и се изповядали.

По време на причастния беше прочетена проповед за идващия Младенец, Който предстои да се роди от Приснодева Мария.

В своето слово в края на литургията епископ Яков изпроси от Раждащия се Христос здраве, благоденствие и душевно спасение за живущите в селото. Той припомни на присъстващите смирението, което имаха и Христос, и Неговата Майка, които приеха да бъдат настанени в пещера и Младенецът да се роди не в топла и уютна стая, а в ясли на животни. Владиката завърши: „Христос ни показа какви трябва да бъдем и ние, Неговите воини. Христос не се възполза нито от славата, нито от властта Си, които притежаваше. Той не изпроси от Своя Отец да Го свали от Кръста. Напротив, с търпение, с преклонена глава Той отиде като агне на заколение и изпълни всичко, та да ни изкупи от властта на смъртта и всеки един от нас да наследи Царството Божие. Бог не желае смъртта на никого, а иска всички да познаят истината и се спасят. Нека и на всички нас Раждащият се да даде истинската православна вяра, да изпълни сърцата ни с надеждата и любовта, та и ние, очистени от греха, да посрещнем Рождението на нашия Спасител“.

dsc03651     Владиката преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит над председателя и енориашите на храма и благопожела от негово име Христос да се роди в сърцата на всички и да ги изпълни с небесната радост, с която и ние да пеемdsc03656 като ангелите „Слава във висините Богу, и на земята мир, между човеците благоволение!“.

От името на църковното настоятелство и миряните отец Кирил поднесе на архиерея живо цвете – Коледна звезда, образ на Витлеемската звезда, чиято светлина винаги да огрява сърцата на всички.

Празникът завърши с многолетствие.