Архиерейска света Литургия в храм "Св. Троица" с. Братаница

dsc01159 В ✝ 7 Неделя след Неделя подир Въздвижение, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Константийският епископ Яков, викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджик, отслужи архиерейска света Литургия в храм "Света Троица" с. Братаница. С него съслужиха секретарят на Пазарджишка духовна околия прот. Боян Кочев и дякон Николай Ангелчов. Молитвено участие взеха председателят на храма прот. Васил Спасов и прот. Атанас Кънев, председател на храм "Св. Димитър" в съседното с. Звъничево.

Жителите на селото посрещнаха своя архипастир с букети градински цветя, дарени му в знак на благодарност за подкрепата в трудните за тях моменти. dsc01246

Преди началото на светата Литургия епископ Яков отслужи последованието на петохлебието, което енориашите при храма бяха подготвили специално за своя болящ пастир отец Васил.

Изпълненият с народ храм се молеше усърдно с духовниците за Божията милост над жителите на селото и своите близки. Всички изповядаха вярата си и участваха с едни уста в песнопенията на богослужението.

dsc01241 В края на службата епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Негово Високопреосвещенство пловдивския митрополит Николай над отец Васил и неговото паство. Владиката благодари на Бога, че го удостои отново да дойде и да служи в този дом, посветен на Светата Единосъщна и Неразделна Троица. Той припомни силната вяра на кръвоточивата жена, за чието излекуване бе припомнено в неделното свето евангелско четиво и завърши: „Жената си отиде от Господа изцерена не само телесно, но преди всичко духовно. Тя стигна до познание на Истината – Христос Бог и така получи здраве на тялото и душата. Когато се докоснем до Бога, Той изпълва сърцата ни с любов и вяра, облагородява ги и в тях вече няма място за болестта на греха. Затова и ние да бързаме да се допрем до нашия Спасител и никога да не Го изоставяме. Да прибягваме постоянно до Него с умовете и сърцата си, да се молим не само за себе си, но и за нашите близки. Виждам, че вие това и правите. Виждам, че любовта, която вашият пастир изпитва към вас, той е предал и на вас и вие днес дойдохте в храма и принесохте своите молитви и дарове за негово здраве и спасение. Това е живата вяра, това е живата Църква. Бог да дава на вашия пастир отец Васил дълголетно и спасително служение на Господнята нива, а вас да укрепява и милва със Своята спасяваща десница. С нас е Бог, не унивайте и не се отчайвайте, защото с нас е Бог!“.

От името на енорияшите презвитера Цветанка Спасова поднесе на владиката прекрасен букет и ръчно приготвена пита и с развълнувано сърце му благодари за голямото му човешко сърце, за молитвената подкрепа и опора, която той винаги е бил за християните в селото.

Трогателният празник, в който се превърна светата Литургия, завърши с многолетствие, което изпяха всички присъстващи.