Aрхиерейска света Литургия в едноимения храм на село Исперихово “св. Вмчк Димитрий”

dsc 8272  На Димитровден бе отслужена архиерейска света Литургия в едноимения храм на село Исперихово “св. Вмчк Димитрий”, Пещерска духовна околия. Празникът на храма почете Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, който беше посрещнат тържествено в храма и възглави светата Литургия. С него съслужиха ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов – епархийски духовен надзорник, свещеноиконом Любомир Траянов – архиерейски наместник гр. Пещера, свещеник Паун Петков – председател на храм,свещеници от околията и йеродякон Максим. Песнопенията изпълниха певците от митрополитския хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. dsc 8548

Десетки православни християни от селото пристъпиха дверите на храма, изпълвайки го, за да се помолят на св. Димитър и неговото застъпничество пред Христа Бога. Всички единогласно изрекоха молитвата „Отче наш...”, като няколко от присъстващите пристъпиха към Светото Причастие.

dsc 8730 След като причасти подготвилите се миряни Негово Високопреосвещенство се обърна към народа със слово, в което разказа как при гонението на християните в онези времена свети Димитър е могъл да скрие вярата си в Господа Иисуса Христа. Могъл е и да се отрече от Него, за да спаси своята блестяща кариера, но не е сторил нищо от това. Защото е знаел, че и целият свят да придобие – ако изгуби душата си – нищо не го ползва. Затова днес, прикани Владиката, да не правим компромис с вярата си, за да угодим на човеци, да не се срамуваме да се наречем християни, а да почерпим духовно вдъхновение от мъжеството и вярата на великия Божи угодник. Който е спечелил най-великото богатство и награда, за която човек може да копнее – Царството Небесно.

След края на светата Литургия митрополит Николай отличи с офикия „протойерей” председателя на храма о. Паун Петков за неговите непрестанни грижи за храма и поддържането на християнския дух в енорията си. Храмът се изпълни с многолетствие провъзгласено от йеродякон Максим.