Богослужения по повод празника на храм „Покров на Пресвета Богородица” в Кукленския манастир ”Свв.Козма и Дамян”

dsc 2154 В навечерието на празника Покров на Пресвета Богородица, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений отслужи вечерното богослужение в едноимения храм на манастира.

dsc 2375

На следващия ден 1 октомври Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейската света Литургия в съслужение с Негово Преосвещенство Знеполски епископ Арсений, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Георги Славчев, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, митрополитският дякон Ангел Ангелов, и свещеници от епархията.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св.ап.Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

На богослужението присъстваха кметът на град Куклен Мария Белчева и множество православни християни.

dsc 2771В проповедта си Негово Високопреосвещенство каза: „Този празник е установен в памет на онова дивно събиетие, което е станало в древния град Константинопол в средата на десети век. Във войната със сарацините градът бил заплашен от опасност. В този ден на първи октомври се извършило всенощно бдение във Влахернския храм, където се съхранява покровът на Божията майка – нейната риза. По време на това тържествено богослужение двама човека - юродивият Андрей и неговият ученик Епифаний единствено измежду събралия се народ се сподобили с видение на Божията майка. И те видяли как Тя вървяла от входа на църквата към царските двери на светия олтар и осенила целия молещ се народ със своя покров. За нас е голяма радост, че Божията майка, не само тогава, когато осенила Влахернската църква и всички, които се събрали в нея, но и сега Тя винаги е с нас. Нейните молитви за нас непрестанно се възнасят пред Божия престол, пред престола на Нейния Божествен Син.”

Празничното богослужение завърши с многолетие.