140 години от рождението на Българския Екзарх Стефан

dsc 0564 Тази година се навършиха 140 години от рождението на Българския Екзарх Стефан, роден на 7 септември 1878 г. в с. Широка Лъка.

По този повод на 23 септември Негово Светейшество Българският Патриарх Неофит заедно с митрополитите от св. Синод и епископи на БПЦ-БП отбелязаха годишнината от рождението на екзарха в храм „Успение Богородично” – с. Широка Лъка, област Смолян. dsc 0655

Заупокойната св. Литургия възглави Епархийският архиерей Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай, с когото съслужиха Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, Знеполският епископ Арсений, викарий на Пловдивския митрополит, архим. Василий протосингел на Софийска митрополия, архим. Висарион, архиерейски наместник на Смолянска духовна околия, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Георги Славчев, свещеноиконом Васил Кашоров, свещеноиконом Деян Стоенчев, митрополитските протодякон Илиян Александров и йеродякон Максим.

dsc 0842 Молитвено участие взе Негово Светейшество Българския патриарх Неофит, митрополити – членове на св. Синод и епископи на БПЦ-БП. На св. Литургия присъстваха,  областният управител на област Смолян Недялко Славов, областния управител на област Пловдив Здравко Димитров, кметът на Община Смолян Николай Мелемов , председателят на ОбСъвет инж. Данчо Киряков, кметът на Община Девин Красимир Даскалов, кметът на Община Чепеларе Славка Чакърова, кметът на Широка Лъка  Васил Седянков, бригаден генерал Явор Матеев, командир на 68-а бригада „Специални сили” , полковник Кацаров - командир на 101-ви алпийски полк , народни представители и десетки миряни. dsc 1170

След св. Литургия  беше отслужена и панихида в памет на екзарха. Заупокойното богослужение бе предстоявано от Негово Светейшество патриарх Неофит заeдно с Високопреосвещените митрополити: Ловчански Гавриил, Варненски и Великопреславски Йоан, Старозагорски Киприан, Врачански Григорий и Видински Даниил, както и Преосвещените епископи: Мелнишки Герасим, Велички Сионий, Знеполски Арсений, Белоградчишки Поликарп и Константийски Яков.

dsc 1293Негово Високопреосвещенство митрополит Николай  след панихидата в архипастирско слово припомни за живота и делото на приснопаметния екзарх Стефан, като подчерта, че той е един от най-потрудилите се за Българската Православна църква.

Митрополитът в знак на синовна обич и благодарност подари на Негово Светейшество жезъл в памет на бележитата годишнина. Патриарх Неофит  подари на митрополит Николай портрет на екзарх Стефан, който ще бъде окачен в родната къща-музей на блаженопочившия йерарх.

След панихидата в центъра на селото бяха положени венци и цветя, които отрупаха бюст-паметника на екзарх Стефан.

dsc 1517

В словото си пред паметника Негово Светейшество патриарх Неофит каза: „С особена светлина грее към нас образът на блаженият наш предшественик и трети български Екзарх Стефан. Образ на изряден духовник, вдъхновен богослов и всеотдаен архипастир, отдал всичките си сили и богати дарования в полза на Светата Христова църква и своя обичан народ. Днес, десетилетия след неговото блажено отшествие, образът му стои пред нас още по-внушителен, за да ни напомня как трябва да се служи на народ, църква и отечество.

През целия ден вярващи от областта и духовната околия минаваха през храма и паметника, за да отдадат почит към приснопаметния Екзарх Стефан.