Вечерня и архиерейска св. Литургия за Преображение Господне в Пловдив

dsc 7658  На 6 август Светата Църква празнува един от най- светлите Господски празници - Преображение Господне. Тогава нашият Господ и Спасител Иисус Христос се явява в небесна слава пред трима от учениците си - апостолите Петър, Иаков и Йоан, изкачили се на планината Тавор в Галилея.

В навечерието на големия Господски празник на 5 август с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений отслужи празнична Вечерня с петохлебие в храм „Свето Преображение Господне” в Пловдив. dsc 7825

В навечерието на храмовия празник множество християни съучастваха молитвено в богослужбата с архиерея и свещениците.

В края на светата богослужба Епископ Арсений ги поздрави с настъпващия празник и преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивския митрополит Николай.

dsc 7970В деня на Светото Преображение Господне в едноименния храм в град Пловдив Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай, възглави Божествената света Литургия.

С архипастиря на Пловдивска епархия съслужиха: Знеполският епископ Арсений, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев -ь протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов - епархийски духовен надзорник, свещеноиконом Деян Стоенчев -духовен надзорник при Пловдивска митрополия, протойерей Теодосий Лозанов - председател на храма и митрополитският протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангеловя, йеродякон Максим. dsc 8376

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. Десетки православни християни увенчаха подвига на своя пост като пристъпиха към Светото Причастие. След Великия вход владиката ръкоположи дякон Ангел Данаилов във втората степен на свещенството - презвитерската.

С напътствени слова митрополитът се обърна към новоръкоположения свещеник, с истинска вяра и непоколебима надежда в Бога дълги, и усърдни години да проповядва словото на истината, да крепнат силите му и да се множат успехите му. „На добър час, с Божията благодатна помощ!”

dsc 8577В края на богослужението Негово Високопреосвещенство освети и благослови първото откъснато грозде.

Архиереят се обърна към всички със слово за славното Преображение Господне:

”Нека да умоляваме Господа да ни просветли с Таворската светлина, да просвети нашия ум, нашето сърце, нашия живот, нашите дела, да бъдат те облагодатени от Неговата Божествена сила, да отложим всяко човешко мъдруване и да прибавим своя ум и сърце към Божественото мъдруване, чрез което да се учим на правилно живеене в нашия личен и обществен живот.

Владиката поздрави всички за празника и ги благослови.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.