Вечерня с Молебен канон към Пресвета Богородица в третия ден на Богородичния пост

dsc 6828  В третия ден на Светия Богородичен пост в пловдивския храм „Св. преп. Петка” бе отслужена вечерня с Молебен канон към Пресвета Богородица.Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави вечерното последование пред чудотворната икона на Света Богородица "Златна ябълка", донесена от храм „Успение Богородично” кв. Горни Воден, Асеновград. Молитвено участие взе Преосвещеният Знеполски епископ Арсений.

С владиката съслужиха: ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов - епархийски духовен надзорник, свещеноиконом Деян Стоенчев- духовен надзорник при  Пловдивска митрополия, свещеноиконом Еленко Йосифов - председател на храм „Св. Петка”,  храмовото духовенство, свещеници от града, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълниха антифонно духовниците и митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. dsc 6979

Пред светинята на чудотворната икона на Божията Майка бяха отправени усърдни молитви, а миряните изпълнили храма се включваха в многократно повторения припев: „Пресвета Богоридице, спаси ни!”

dsc 6994 След края на вечерното последование митрополитът се обърна към  всички с думите: „С рождеството си си запазила девството си, с успението си света не си изоставила”. Никога Божията Майка Света Богородица не ни е изоставила. Особено осезателно чувстваме нейната близост с нас във вечерните благодатни богослужби на светия богородичен пост, защото се срещаме и докосваме с душа и сърце до нея, чрез благодатните чудотворни икони, с които Бог е промислил щедро да дари богоспасаемата ни епархия. На нея възлагаме всичкото си упование като се надяваме и вярваме, и чувстваме, че ще ни запази под своя покров. Амин!

Негово Високопреосвещнство молитства над всички събрали се, като пожела спокойна и благословена вечер, приканвайки ги да продължат с нелеките, но благодатни усилия по пътя на светия Богородичен пост.