Вечерня с Молебен канон към Пресвета Богородица във втория ден на Богородичния пост

dsc 6317 На 2 август, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений отслужи пред образа на Божията Майка вечерня с Молебен канон към Пресвета Богородица в митрополитския храм „Св. вмчца Марина”, град Пловдив.

Във вечерното последование съслужиха: ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов -епархийски духовен надзорник, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при митрополията, свещеници от града, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълниха с благоговение духовниците, митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев и многобройните миряни. Чинопоследованието се състоя пред образа на Света Богородица - „Всецарица”, копие на известната чудотворна икона от Ватопедския манастир в Атон. dsc 6499

Храмът бе изпълнен с хора потърсили покрова и закрилата на Божията Майка, отдавайки се на молитва, за да намерим утеха за душата и сърцето си.

За благодатното време и трудния път на светия Богородичен пост говори в края на богослужението Преосвещеният епископ Арсений. Той се обърна към всички със слово за Божията Майка и нейния начин на живот. „Живота си тя е прекарала в мир, тишина, вглъбявайки се в молитва и труд. Тя е оставила послание до всеки един християнин, което е актуално през всички дни до свършека на света: „Каквото ви каже Господ - това и сторете.” Господ ни е казал в своето спасително слово какво да сторим, защото само чрез вярата в Христа Спасителя е нашето спасение.”

dsc 6522Негово Преосвещенство подчерта, колко нелек е тоя път и че човекът е твърде слаб, за да го извърви без благодатта на Светия Дух, и майчината ласка, любов и закрила на Пресвета Богородица.

Епископ Арсений, преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай и пожела на всички присъстващи душеспасителни и благодатни пости.