На 17 юли светата Църква чества паметта на св. вмчца Марина

dsc 9985       Под силен камбанен звън и топовни салюти започнаха тържествата за празника на митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в град Пловдив.

Литийното шествие със светините на Пловдивска епархия се отправи от катедралния храм „Успение Богородично” към митрополитския храм по централната улица на Пловдив.

В литията, предвождана от военния духов оркестър на ВВС и гордо вдигнати хоругви, се включиха  митрополити от Светия Синод на БПЦ, епископи, духовници,   областният управител на Пловдив Здравко Димитров, председателят на Общинския съвет на Пловдив Савина Петкова, бригаден генерал Явор Матеев, командир на 68-а бригада „Специални сили”, районни кметове, политици, общественици и множество християни.

dsc 0286

Светините бяха посрещнати с голяма духовна радост и почит от хората от цялата Пловдивска епархия и страната, в празнично украсения двор на митрополитския храм „Св. вмчца Марина”.

В храма, изпълен със щастливи лица, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи Празнична вечерня с петохлебие.

Молитвено участие взеха: Високопреосвещените митрополити Старозагорски Киприан и Врачански Григорий, Преосвещените епископи - Аляскински Давид, Знеполски Арсений и Константийски Яков.

Песнопенията изпълниха антифонно митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев и румънският хор за източно-църковно пеене „Нектарий протопсалт” от Букурещ, Румъния.

dsc 0970В храма се възцари необикновена атмосфера на силно вълнение, на духовна смиреност и преклонение, когато митрополит Теодосий, архиепископ на Томи (Констанца) от Румънската православна църква, с благословението на Негово Блаженство патриарх Даниил, донесе в Пловдив част от светите мощи на свети апостол Андрей Първозвани, който е основал Църквата, от която ние приехме светото таинство кръщение - Светата Константинополска църква. Митрополит Николай с нескрито вълнение призова всички да се възрадват в този ден, и да бъдат сигурни в милостивото застъпничество на Божия угодник пред нашия Господ и Спасител Иисус Христос.

Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави съборната архиерейска света Литургия.

dsc 1639

В съслужение бяха: архиепископа на Томи и Констанца Теодосий - Румънска православна църква, Високопреосвещените митрополити: Старозагорски Киприян, Врачански Григорий, Преосвещените епископи - Аляскински Давид, Знеполски Арсений, Константийски Яков, архимандрит Висарион - игумен на манастира „Св.Троица” - Кръстова гора, архимандрит Теоктист Димитров - представител на българския патриарх в Москва, ставрофорен свещеноиконом Нелуц Опря - представител на румънския патриарх и председател на румънския храм „Св.Троица” в София, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при митрополията, архиерейските наместници: ставрофорен свещеноиконом Йордан Георгиев на Асеновградска духовна околия, ставрофорен свещеноиконом Георги Тодев на Хасковска духовна околия, свещеноиконом Николай Величков на Ивайловградска духовна околия, свещеноиконом Любомир Траянов на Пещерска духовна околия, свещеноиконом Атанас Манолов на Панагюрска духовна околия, свещеноиконом Марко Марков на Карловска духовна околия, свещеници от града, страната, храмовото духовенство, дякони от румънската православна църква,  митрополитският протодякон Илиян Александров и йеродякон Максим.

dsc 2085  Песнопенията изпълниха антифонно митрополитският хор „Св.ап.Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев и румънският хор за източно-църковно пение „Нектарий протопсалт” от Букурещ, Румъния.

Празникът на митрополитския храм „Св.вмчца Марина”, както и в предишните години се превърна в тържество на светата православна вяра.

Да се поклонят на благодатните светини пристигнаха хиляди хора от епархията и цялата страна, дошли с надежда за физическо и душевно изцеление, уповавайки се на милостта на Всеподателя Бога.

Храмът се изпълни с радост, признание и смирение. Прозвучаха славословия и молитви и на други езици. Много православни християни пристъпиха към Светите Тайни. dsc 2704

Високопреосвещеният архиепископ Теодосий сърдечно благодари на пловдивска епархия и митрополит Николай за поканата да участва в радостта на празника като заяви, че именно когато братските православни църкви са заедно в молитва - те са по-силни.

В края на светата богослужба Високопреосвещеният Пловдивски митрополит изрази радостта си от пристигналите от далече гости и подчерта, че звуците на Господните слова ще достигнат до края на вселената и до края на света, защото Бог иска да се спасят всички човеци, като достигнат до познанието и истината. Отбелязвайки голямото значение на деня на Света Марина за Пловдивската епархия, митрополит Николай припомни, че на този ден през 2010-та година храмът посрещна благодатната икона на Света Богоридица Йерусалимска и тя остана завинаги в града ни.

dsc 2699 На този ден миналата година в Пловдив пристигна благодатният чудотворен образ на Света Богородица Всецарица Панданаса, която се намира във Ватопетския манастир в Света гора, припомни митрополит Николай.

Той благодари на всички архиереи, дошли да споделят радостта от този велик духовен празник на православието, както и на съслужилите духовници и хилядите миряни, препълнили митрополитския храм.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.