Панихида в Брацигово по случай 142-ата годишнина от Априлското въстание

dsc 1815  На 11 май Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи панихида за загиналите за вярата и свободата на Отечеството ни участници в Априлското въстание през 1876 г. Богослужението се състоя пред паметника на Васил Пешлешков на Централния площад в град Брацигово преди началото на тържествената заря-проверка по случай 142-ата годишнина от Априлската епопея.

С владиката съслужиха протосингелът при Пловдивска митрополия ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев и митрополитският протодякон Илиян Александров. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. Молитвено участие взеха свещеноиконом Любомир Траянов, архиерейски наместник на Пещерска духовна околия, и свещеници от епархията. dsc 1832

На богослужението присъстваха кметът на Брацигово г-н Петко Петков, народни представители, членове на висшето командване на Българската армия, почетна караулна рота от 4-и артилерийски полк, военен духов оркестър от ВВС, общественици и стотици боголюбиви и родолюбиви миряни, дошли да почетат паметта на хилядите жертви на Априлското въстание.

По време на заупокойното последование Високопреосвещеният митрополит Николай се помоли Всеподателя Бога да упокои душите на всички, паднали за вярата и освобождението на Отечеството ни, да им прости всяко дело, помисъл и съгрешение и им даде вечен и блажен покой. В края на богослужението арихиреят на Пловдивска епархия  се обърна към присъстващите със слово, в което увери, че благодарната българска памет няма да забрави героизма и себежертвата на всички, положили душите си и отдали живота си за вярата и свободата на България. Владиката  говори за значението  на спасителната Христова вяра през тъмните векове на робството и изрази преклонение пред всички, положили със себежертвена Христова любов душите си за своите ближни.

По-късно Негово Високопреосвещенство митрополит Николай бе официален гост на тържествената заря-проверка, която бе приета от Президента на Република България г-н Румен Радев.