Богослужебна прослава на св. ап. и ев. Йоан Богослов и преп. Арсений Велики

dsc 8655  На 7 май, в навечерието на празника на дивните Божии угодници св. ап. и ев. Йоан Богослов и преп. Арсений Велики, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Преосвещеният Знеполски епископ Арсений отслужи Празнична вечерня с петохлебие в митрополитския храм „Св. вмчца Марина”.  С викарния епископ съслужиха ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при митрополията, архиерейският наместник на Ивайловградска духовна околия свещеноиконом Николай Величков, свещеник Георги Димитров, ефимерий на Кукленската света обител, храмовото духовенство, свещеници от града и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.  Песнопенията изпълни митрополитският хор  "Св. ап. Ерм" с диригент протопсалт Георги Радев. dsc 8702

На богослужението присъстваха боголюбиви миряни, дошли в храма с неотшумяла пасхална радост в душите и сърцата си, за да въздигнат  своя духовен взор към Всеподателя Бога и отправят молитви към празнуваните светии.

На следващия ден - 8 май, когато Църквата тържествува паметта на светия апостол и евангелист Йоан Богослов и преп. Арсений Велики, с благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай  Негово Преосвещенство Знеполският епископ Арсений възглави архиерейска св. Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина”.  Десетки духовници от цялата Пловдивска епархия и от страната пристигнаха в Пловдив, за да съучастват в радостта на Преосвещения епископ Арсений, който празнуваше и небесния си покровител, и своя имен ден. Негово Високопреосвещенство митрополит Николай взе молитвено участие в светата богослужба.

dsc 8944 С епископ Арсений съслужиха Константийският епископ Яков, втори викарий на Пловдивския митрополит и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия,  ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов – епархийски духовен надзорник,  свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при митрополията, архиерейските наместници ставрофорен свещеноиконом Йордан Георгиев – на Асеновградска духовна околия, свещеноиконом Николай Величков - на Ивайловградска духовна околия, ставрофорен свещеноиконом Георги Тодев - на Хасковска духовна околия, свещеноиком Марко Марков - на Карловска духовна околия, ставрофорен свещеноиконом Еленко Йосифов, ставрофорен свещеноиконом Георги Славчев, свещеноиконом Васил Кашоров, храмовото духовенство, свещеници от епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

Стотици миряни изпълниха храма в този ден както да попросят  Божията милост и закрила, така и да поздравят с именния му ден обичания от всички тях епископ Арсений.  Сред тях бяха и бригаден генерал Явор Матеев, началник на Пловдивския гарнизон, кметът на община Копривщица г-н Генчо Герданов, представители на държавността и общественици. По време на богослужението свещеноиконом Деян Стоенчев произнесе вдъхновено слово за живота и подвига на празнуваните дивни Божии угодници. В края на своята проповед духовният надзорник благопожела всички ние да попросим от св. ап и ев. Йоан Богослов и преп. Арсений Велики и у нас да не пресъхва любовта Христова и винаги да ни окриля Божественият Дух на любовта.

В края на светата Литургия Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай се обърна с поздравително слово към своя викарий  - Преосвещения епископ Арсений. Архипастирят на Пловдивска епархия благодари на Всеподателя Бога, че от млада възраст е призовал епископ Арсений да вземе кръста си, да се отрече от себе си и от света, за да служи на Бога. dsc 9446

„Радвам се, бидейки свидетел на дните и годините на твоето служение, че всеки един ден и всеки миг се трудиш и ти, и клира на Пловдивска епархия, и верния Божи народ да се доближат до Бога. Достойно, благодатно и честито е твоето служение” – каза още митрополит Николай и увери епископ Арсений, че най-ценният подарък в този празничен ден са нашите искрени молитви Бог никога да не го изоставя и да бъде винаги негов помощник и покровител.

„Радвай се на служението си, радвай се на Божията благодат, изпълнила душата и сърцето ти, радвай се на обичта на освещения клир и любовта на паството на нашата богоспасяема епархия. Ние се радваме на твоите благословени успехи, а ти все така бодро, в крепко здраве и сили,  умъдрен от Божествената благодат на Светия Дух неотклонно да вървиш по пътя на вярата и достойното архипастирско служение.  От името на освещения клир, на епархийските съветници, на архиерейските наместници, на служителите на Пловдивска митрополия, на монашеството и верния Божи народ на богоспасяемата Пловдивска епархия и аз от свое име те поздравяваме и молитстваме Бог да ти дари благоденствено и мирно житие, крепко здраве и душевно спасение”- каза още митрополит Николай.

dsc 9596 Многолетствие провъзгласи митрополитският протодякон Илиян Александров. След края на богослужението епископ Арсений дълго време приемаше поздравления и най-сърдечни благопожелания, към които се присъединява и екипът на Пловдивската православна телевизия.

На многая и благая лета, Преосвещений Владико!