Архиерейска св. Литургия на Живоприемни източник в гр. Пазарджик

dsc03125 От твоя неизчерпаем извор, Богоблагодатна, ти ме даряваш, вечно бликайки потоците на твоята неизказана благодат; а понеже свръх нашето разбиране си родила Словото, умолявам те, ороси ме с твоята благодат, за да ти пея: радвай се, спасителна вода!“

Така Светата Православна Църква възхвалява Божията Майка в първия петъчен ден след славното Христово Възкресение. Тогава се отбелязва празникът „Пресвета Богородица - Живоприемни източник“. Той е свързан с обновлението на храма на Пресвета Владичица и Богородица, който се намира вън от стените на Цариград, и се нарича "Живоприемен източник". Първият петък след Пасха се превръща в истински духовен празник за възхвала на тази, която роди Живата вода – Христос. dsc03064

В този светъл ден с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай празничната света Литургия в катедрален храм "Успение Богородично"  в Пазарджик беше отслужена от Константийския епископ Яков – викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. С архиерея съслужиха секретарят на околията прот. Боян Кочев и енорийският свещеник Спас Дичев.

Всички присъстващи на богослужението се поклониха на иконата с образа на Пресвета Богородица - всечистата Застъпница на човешкия род и преблагословен Източник на Живата вода, Която тече в живот вечен - нейния Син и наш Господ Иисус Христос. В края на светата Литургия дошлите в храма отново се поздравиха с пасхалния поздрав „Христос Воскресе!“ и отнесоха в домовете си радостта от пребиваването в Божия дом и молитвеното общение с Бога и Неговата пречиста Майка.