Архиерейска св. Литургия на Томина Неделя в Пловдив

dsc 3666 „Тома, ти повярва, защото Ме видя; блажени, които не са видели, и са повярвали” (Йн. 20:29)

На 15 април, Втора Неделя след Пасха – Томина, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” бе отслужена архиерейска св. Литургия, възглавена от Негово Преосвещенство Знеполския епископ Арсений. С викарния епископ съслужиха ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия,  свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при митрополията, храмовото духовенство, митрополитският протодякон Илиян Александров, митрополитският дякон Ангел Ангелов и дякон Николай Ангелчев. Песнопенията изпълни  смесеният хор при храм „Св. вмчца Марина” с диригент Росица Димова. dsc 3960

В последния ден на Светлата седмица многоброен богомолен народ дойде на светата богослужба, още подвластен на чудото на Христовото Възкресение и преизпълнен с  неотшумяваща пасхална радост. В Неделя на апостол  Тома, когато Църквата възпява  „доброто” неверие, всички с наведени глави изслушаха Евангелското повествование за явяването на Възкръсналия Господ Иисус Христос на апостолите в присъствието и на Тома (Йн. 20:26–29), станал след това един от най-ревностните Христови апостоли с неразрушима вяра в Господа. По време на светата Литургия Негово Преосвещенство епископ Арсений прочете проповед за днешния празник, в която се спря на неверието и скептицизма на съвременния човек, искащ  неопровержими доказателства за Божието битие.

dsc 3927

„Ние сме повярвали не защото сме видели Бога, но защото сме усетили Неговото живо присъствие в нашите сърца” – каза в словото си епископ Арсений, който нарече  присъстващите благочестиви миряни свидетели на Христовото Възкресение в света около нас.

В края на богослужението викарният епископ преподаде светителския архипарстирски благослов на правоправящия архиерей на Пловдивска епархия – Високопреосвещения митрополит Николай заедно с молитвени пожелания за неотслабваща радост във Възкръсналия Победител на ада и преизобилна помощ свише в ежедневните трудове. Епископ Арсений поздрави всички с жизнеутвърждаващия и изпълнен с вътрешна сила и необорима правда поздрав: „Христос Воскресе!”