Архиерейска св. Литургия на Неделя Кръстопоклонна в гр. Пазарджик

dsc00900  В третата Неделя на Великия пост, когато Светата Църква се покланя на Честния и Животворящ Господен Кръст, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Константийският епископ Яков,  архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, възглави архиерейска св. Литургия в катедралния храм на областния град „Успение Богородично“. В съслужение с него бяха йеромонах Йоан /Велев/, ефимерий на манастира "Св. Възнесение" в гр. Пещера, секретарят на Пазарджишка духовна околия прот. Боян Кочев  енорийският свещеник Спас Дичев. dsc00932

Преизобилна духовна радост изпълни храма, събрал от ранно утро верния Божи народ, когато в края на утренята беше изнесен за поклонение Честния Кръст. С литийно шествие, предвождано от иподякони с рипиди и свещоносци и при пеенето на тропара на празника „Спаси, Господи, Твоя народ и благослови Твоето наследие”,  владиката обиколи три пъти поставения аналой и положи на него светия Кръст. Всички минаха и се поклониха на Кръста, който е  „хранител на целия свят, Кръста - красота на Църквата, сила за царете, Кръста - укрепление за вярващите, слава за ангелите и язва за демоните“.

dsc00955С благословението на Пловдивския митрополит Николай преди началото на светата Литургия в първата степен на църковното служение – четец, беше постриган пазарджишкият иконограф Димитър Пеев. Той застана редом с другите иподякони със запалена свещ в ръка, символ на живота, който християните сме призвани да водим – да бъдем„светлината на света“.

В края на богослужението епископ Яков се обърна към народа със слово за чудодейната сила на кръстното знамение, което спасява от видими и невидими врагове. dsc01098

„Света Богородица отново ни събра в днешния ден под покрива на нейния храм, където се поклонихме със сърцето и душата си на Кръста – нашето непобедимо оръжие, нашето спасение; дървото, на което Сам Господ Иисус Христос проля Своята кръв, за да ни изкупи от първородния грях, наследен от прадедите ни Адам и Ева. С кръстния знак ние свидетелстваме, че сме Христови, че сме Негов народ, Негово воинство. Всеки християнин в живота си е усещал силата на кръстното знамение – Божията всепобеждаваща сила, която то носи. Братя и сестри, в деня, в който въздигаме знамето на нашата победа – Кръста Христов, да се изпълним с вярата и мъдростта на древните християни, които със силата на това знамение побеждаваха царства и вършеха чудеса. Нека всеки от нас винаги да носи в сърцето си оная радост, която и светата равноапостолна царица Елена изпита, намирайки Честния и Животворящ Кръст Господен и както тя изгради безчет храмове на Бога, така и ние изградим в душата си храм на живия Бог. Нека умът ни непрестанно се издига към небесата и вика: „На Твоя Кръст се покланяме, Христе!“. Тогава и ние ще съхраним чисти сърцата си и ще достигнем до познание на истината и ще намерим спасение“.

dsc01096 Владиката се обърна и към новопостригания четец на Светата ни Православна Църква и  му благопожела да чете ежедневно светото Евангелие, да слави Бога с думите и делата си и както изписва Господния Кръст на стените на храмовете, така да го изпише и носи достойно в сърцето си.

В края епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

Духовното тържество завърши с многолетствие.