Малко повечерие с Богородичен канон и акатист – ІІІ статия в гр.Пазарджик

dsc00841 На 9 март с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в храм „Свети Архангел Михаил“ в Пазарджик беше отслужено Малко повечерие с третата статия от Акатиста на Пресвета Богородица. Богослужението беше възглавено от Преосвещеният Константийски епископ Яков, архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. С архиерея съслужиха прот. Стефан Йорданов и прот. Боян Кочев, секретари на духовната околия, и председателят на храма прот. Витан Йорданов.

Присъстващите боголюбиви миряни също възхвалиха Небесната Владичица, повтаряйки от дъното на душите си: „Пресветая Богородице, спаси нас!“ и „Радвай се, Невесто неневестна!“. dsc00884В края на повечерието епископ Яков се обърна към богомолния народ с думите:По молитвите на Небесното войнство се събрахме днес в този свят храм, да прибегнем отново към покрова на Майката Божия, та тя да ни даде сили да завършим достойно малкия подвиг на поста, който започнахме преди три седмици; тя да ни пази от изкушенията, защото макар и грешни човеци, ние изповядваме, че сме Христови. А бидейки такива, сме призвани да бъдем солта на земята, да бъдем воини, които с поста и молитвата си да пазим Христовата Църква. Така до края на времената ще има хора, които със своя малък подвиг ще понасят тежестта на раменете си и Църквата ще пребъде во веки. Сега, след като събудихме душата си да се разкае и изповядахме греховете си, след като прибегнахме и до света Богородица, настъпва и Неделята от Великия пост, когато трябва да въздигнем знамето на нашата победа - Кръста Господен, да покажем нашето оръжие, нашето спасение, да покажем на света, че ние именно сме воините на Христа. Нека не се срамуваме от кръстното знамение, заради което в първите векове безчислено множество християни положиха душите си. Нека винаги свидетелстваме, че сме Христови – не само с думите, но и с делата си“.

dsc00882 Епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай до председателя на този храм и енорияшите, които се събраха в късния час да възпеят заедно с духовниците Божията Майка, и призова верния Божи народ да се моли от сърце за  архипастиря на богоспасяемата Пловдивска епархия.