Архиерейска света Литургия в Неделя на Блудния син в град Пазарджик

20180204 093202 На 4 февруари, 17 Неделя след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в катедралния храм „Успение Богородично“ в Пазарджик бе отслужена архиерейска света Литургия, възглавена от Константийския епископ Яков, викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. В съслужение с него бяха секретарят на околията прот. Боян Кочев и енорийският свещеник Максим Ничев.

В края на утренята архиереят отслужи последованието на петохлебието за здраве и благоденствие на жителите на града. По време на Причастния канон беше прочетена проповед върху неделното евангелско четиво.

В края на богослужението епископ Яков се обърна към присъстващите със слово за Блудния син, в което каза:  20180204 111356

„Небесният наш Отец никога не би се отрекъл от нас, грешните, колкото и каквито и грехове да сме сторили. Стига само като днешния изгубен, Блуден син и ние, загубени в греховността си, да се осъзнаем и кажем: „Господи, като човеци съгрешихме, а Ти като милостив Бог - прости ни!”. И тогава Бог се радва повече от който и да е земен баща и не само би заклал за нас угоено теле, но и много повече – отваря за нас вратите на Своето Царство и ни дава небесна, спасителна, благодатна, вечна, Райска радост.

20180204 1109340Не случайно именно в тези дни Светата Църква ни напомня примера на Блудния син, за да имаме време да се вгледаме в дълбочината на сърцето си и видим дали и ние не сме блудни синове, отдалечили се прекалено много от Дома на своя Отец, изпаднали в немилост поради греховете си. Нека отделим време  и се вгледаме в греховността си. След броени дни ще молим Бог да ни даде да виждаме своите грехове, а не тези на брата си. Нека се подготвим с усърдна вяра и молитва, с любов в сърцата си и да застанем и ние като Блудния син пред Небесния ни Отец с просбата Той да ни оправдае, да ни умие и удостои да седнем с Него на трапезата в Неговото Царство”.

В края на богослужението епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

Духовното тържество  завърши с многолетствие.