Събор на Пресвета Богородица в Пазарджик

dsc 7377 След тържеството в чест на великите свещени събития, случили се в деня на Христовото Рождество,  Светата Православна Църква събира на другия ден вярващите, за да възхвалят с благодарствени песни Божията Майка като избран съсъд на Божия промисъл.  Това събрание на вярващите е наречено Събор на Пресвета Богородица. Тогава празнуваме и св. Йосиф Обручник, който се погрижил за Св. Дева Мария и Богомладенеца, св. пророк и цар Давид - като родоначалник по плът на Господа Иисуса Христа - и св. апостол Яков, брат Господен, първият християнски епископ на Йерусалим, приел в името Господне неувяхващ мъченически венец.

На 26 декември Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейска света Литургия в катедралния  храм "Св. Успение Богородично" в град Пазарджик. С Владиката съслужиха Преосвещените епископи Знеполски Арсений, Константийски Яков и Белоградчишки Поликарп – викарии на митрополита, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов, епархийски духовен надзорник, свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при митрополията, свещеноиконом Васил Кашоров, храмовото духовенство, свещеници от Пазарджишка духовна околия и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов и йеродякон Вартоломей. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.dsc 7721

На богослужението присъстваха много боголюбиви миряни, сред които бяха и кметът на община Септември г-н Марин Рачев и омбудсманът на Пазарджик г-н Георги Шопов.  Светата Литургия бе достойният завършек на многобройните събития, тържества и богослужения през годината, с които бе отбелязан големият юбилей – 180-та годишнина на катедралния храм „Св. Успение Богородично”.  Благочестивите християни отправиха своите искрени молитви към Всеподателя Бога и Пресвета Богородица, все още подвластни на голямата духовна радост от великото и спасително Рождество Христово.

dsc 7806В края на богослужението Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай поздрави християните от града по случай празника Рожество Христово. Във вдъхновено архипастирско слово Владиката обясни защо той е семеен празник, като разтълкува литургийното Евангелие за деня, свързано с избиването на Витлеемските младенци по заповед на Ирод.

"Днешният празник можем спокойно да неречем празник на християнското семейство.  Нали семейството  е тази общност от хора, която е призвана, както може би никоя друга общност, да споделя и скърбите, и радостите на всеки от нейните членове. Семейството е призвано да стане крепост, защита за всеки, който е негов член, роден в това семейство. Семейството е топъл дом, истинско огнище, около което съществува животът. Семейството като най-великото Божие установление, имащо място още в зората на човешката история, в живота на прорадителите ни Адам и Ева, е най-устойчивият, може да се каже -  вечният институт  в обществения живот. Сменяли са се форми на държавно устройство, политически системи, издигали се и след това отивали в небитието страни, държави, империи, но семейството винаги се е съхранявало като Божествено установление, като огнище, като люлка,  като място, където се разкрива любовта на хората един към друг. И ето, ние сме достигнали времето, когато псевдокултурата, която е пронизана от греха, влязла в кръвта и плътта и на живота на съвременния човек.  Тази псевдокултура хвърля предизвикателства днес и към самото семейство. Всичко това става според движението на плътта и гласа на инстинкта и се помества в простата логика на угаждане на своята собствена страст.  Семейството е Божествено установление и всяко разрушаване на семейството е грях.  И днес, когато възпоменаваме семейството на Господа и Спасителя, на близките Нему по плът хора, ние се молим за нашите семейства, които се подхвърлят сега на разрушение, ние се молим за самия институт на брака, който се разгражда от корозията на човешкия грях.  И вярваме, че чрез това Божествено установление Господ не само продължава човешкия род, но и съхранява любовта, уважението и солидарността между хората.” - каза Владиката.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян  Александров.