Храмов празник в село Варвара

dsc03719На 4 декември, когато Светата Православна Църква почита подвига на светата великомъченица Варвара,  храм „Св. Варвара” в китното село Варвара, разположено в полите на Родопа планина, отбеляза тържествено своя храмов празник. В този светъл ден с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Константийският епископ Яков, викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, възглави архиерейската св. Литургия. В съслужение с него бяха двамата секретари на околията протойерей Стефан Йорданов и протойрей Боян Кочев, председателят на храма протойрей  Кирил Петракиев, протойерей Йордан Василев, председател на храм „Св. Свщмчк Харалампий“  в Септември и свещеник Николай Генев, председател на храм „Св. Троица“  в Белово.

Преди началото на светата Литургия владиката отслужи последованието на петохлебието за здраве и благоденствие на жителите на селото.  Верният Божи народ, който от ранно утро изпълни храма, участваше живо в светата служба, изповядвайки Символа на нашата вяра и изричайки думите на Господнята молитва „Отче наш…“.  По време на Причастния канон беше прочетена проповед  за дивната Божия угодница - светата великомъченица Варвара.dsc03753

В слово в края на богослужението епископ Яков каза: „Братя и сестри, по Божия милост отслужихме светата Литургия, измолвайки от Бога телесно здраве и душевно спасение за вас и вашите чеда. Призовахме Божията девица света Варвара и занапред, както досега, да приема под своята закрила вашите домове. И Сам Господ слезе днес сред нас, за да чуе нашите просби. Защото Той казва, че където са двама или трима събрани в Неговото име, там е и Той сред тях. Днес ние се събрахме в Негово име, защото не просто дойдохме двама или трима в Божия дом, а заедно издигнахме умовете и сърцата си към Всеподателя Бога. А когато дойдем с чиста вяра и просим, търсейки първом Царството Божие и Неговата правда, Той няма да ни остави да си отидем празни и всичко ще ни придаде“.

Епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай на председателя на храма и неговите енорияши.

Духовното тържество завърши с многолетствие.