Пловдивският митрополит Николай бе награден с орден „За Дух и непреклонност” първа степен

dsc 9868Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай беше удостоен с орден „За дух и непреклонност” първа степен заради неговата позиция в защита на паметника на Альоша, категорично изразена по времето, когато се настояваше за демонтирането му. Това се случи по време на честванията, с които бе отбелязана  60-та годишнина от изграждането и откриването на внушителния монумент, посветен на загиналите във Втората световна война съветски войници и превърнал се в един от символите на град Пловдив.

На 12 ноември Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи панихида в памет на милионите загинали воини през Втората световна война. Заупокойното последование се състоя пред паметника на Альоша на Хълма на освободителите в Пловдив, с което бе дадено началото на тържественото отбелязване на 60-та годишнина от изграждането на монумента, открит на 12 ноември 1957 г.dsc 9577

С архиерея на епархията съслужиха  Преосвещените епископи Знеполски Арсений и Белоградчишки Поликарп - викарии на митрополита, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при митрополията и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. На богослужението присъстваха Н. Пр. Анатолий Макаров - извънреден и пълномощен посланик на Русия в България, Н. Пр. Владимир Воронкович - посланик на Беларус в България, полк. Виктор Адвеев - аташе по отбраната на Руската федерация у нас,   г-н Красимир Велчев - председател на парламентарната комисия по вероизповеданията и правата на човека, г-н Георги  Маринов, зам.-кмет на община Пловдив, ветерани от Втората световна война, г-н Георги Гергов - почетен консул на Руската федерация в Пловдив, народни представители, гости от Русия и Беларус, представители на патриотични организации, както и много граждани, дошли да почетат 60-та годишнина от откриването на паметника. Митрополит Николай се помоли за вечен и блажен покой на душите на всички руски, украински, белоруски и български воини, паднали по бойните полета през Втората световна война - най-кръвопролитната война в човешката история, отнела живота на повече от 100 милиони души.

dsc 9635По време на „Вечная памет” митрополит Николай прикади с тамян. След края на богослужението владиката и придружаващите го духовници се поклониха на паметника, издигнат за спомен на милионите знайни и незнайни воини, дали живота си във войната срещу хитлерофашизма.

Честванията по случай 60-годишния юбилей на Альоша продължиха с тържествен концерт в Дома на културата „Борис Христов”, на който бяха наградени потомците на неговите създатели и защитниците му във времената, когато определени групи настояваха за демонтирането на монумента.

За изключителни заслуги за опазването на паметника от разрушение, като представител на БПЦ и заради позицията на Пловдивския епархийски съвет в защита на паметника Альоша, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай беше награден с орден „За дух и непреклонност” първа степен от Фондация „Бъдеще за децата по света”. Наградата бе връчена от директора на фондацията г-н Христо Барутчиев. Архиереят се обърна към всички присъстващи с благодарствено слово, което бе прекъсвано на няколко пъти от  продължителни аплодисменти.

dsc 9882  „Паметникът „Альоша“ е паметник на безименния руски, украински, казахски, грузински и друг воин, който е изминал хиляди километри от родния си дом, водил е безбройни битки и е проливал несметно количество кръв, за да се възстанови мира в Европа – каза в словото си митрополит Николай. - Мир, впрочем, който трае вече повече от 70 години. Защо безименният миротворец Альоша да е лош? Защо да е виновен? Нима трябва да го презираме или подценяваме и обезценяваме заради това, че е дошъл от Изток, а не от Запад?  В западните страни има паметници на загиналите американски миротворци, в източните – на руските и други миротворци. Такава е историята, такива са фактите. Понеже в конкретния случай и едните, и другите са били достойни да се нарекат синове Божии, затова техните паметници и паметта за тях изобщо трябва да бъде пазена. Руските, украински, грузински, казахски и други миротворци от Изтока не са виновни за политическия режим, в който са живели и който за съжаление и в резултат на техните усилия е бил донесен и привнесен и у нас. Не са виновни за това, че са побеждавали един антихристиянски режим, бидейки изпратени на бран от един друг антихристиянски режим. Те за себе си са вършели Божие дело – възвръщането на мира в Европа. И затова им подобава вечная памят.”

С различни възпоминателни отличия бяха наградени г-жа Тамара Аргирова, съпруга на главния проектант на паметника на Альоша инж. Георги Аргиров, бившият областен управител г-н Петко Царев - за заслуги за опазването на паметника, както и всички жители на град Пловдив за мъжеството и самоотвержеността, с която запазиха един от символите на града си от посегателство. Плакет от името на гражданите получи г-жа Савина Петкова - председател на общинския съвет на Пловдив.