Архиерейска св. Литургия в Пазарджик

dsc 8922   На 9 октомври Светата Църква почита паметта на св. ап. Яков Алфеев – един от Дванадесетте апостоли и първи ученици на нашия Господ Иисус Христос.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в този светъл ден Преосвещеният Константийски епископ Яков, втори викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, възглави архиерейска св. Литургия в катедралния храм „Успение Богородично” в Пазарджик.  dsc 9035

В светата Литургия съслужиха Преосвещените архиереи Знеполски Арсений и Белоградчишки Поликарп – викарни епископи на Пловдивския митрополит, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов,  епархийски духовен надзорник, свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при митрополията, архиерейските наместници архимандрит Висарион – на Смолянска духовна околия, ставрофорен свещеноиконом Георги Тодев – на Хасковска духовна околия, свещеноиконом Любомир Траянов – на Пещерска духовна околия, свещеноиконом Марко Марков – на Карловска духовна околия, протойерей Боян Кочев, секретар на архиерейското наместничество, храмовото духовенство, свещеници от епархията, митрополитският протодякон Илиян Александров и йеродякон Вартоломей. Песнопенията изпълни благоговейно митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Гееорги Радев.   Молитвено участие взе Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай, който се черкува в светия олтар.

dsc 9295   На богослужението в един от най-красивите храмове на епархията присъства областния управител на Пазарджик г-н Стефан Мирев, кметът на община Септември г-н Марин Рачев, омбудсманът на Пазарджик г-н Георги Шопов,  както  и стотици благочестви миряни, много от които бяха дошли с цветя за юбилея на своя обичан архиерей. С много вяра и любов и с едно сърце верният Божи народ изповяда Символа на вярата и каза Господнята молитва „Отче наш...”.

В края на богослужението Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай поздрави  Преосвещения  епископ Яков по случай именния му ден, и му подари архиерейски  епитрахил и омофор. В приветственото си слово Владиката каза още, че е щастлив да го има като верен съработник Христов и че се радва на неговите успехи, на любовта на паството му и на обичта на свещенството от поверената му духовна околия.

Поздрави и цветя на епископ Яков поднесоха също областният управител г-н Стефан Мирев и кметът на община Септември г-н Марин Рачев.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитският протодякон Илиян Александров и йеродякон Вартоломей.