Пета конференция на учителите по „Религия - Православие” от Пловдивска епархия

dsc 4975   С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай на 9 и 10 септември в епархийския манастир „Св. св. Кирик и Юлита” се проведе Петата конференция на учителите, преподаващи основите на светата православна вяра в училища в Пловдивска епархия. В нея взеха участие 44 преподаватели по СИП и ЗИП „Религия - Православие”, както и учители от неделни училища. Конференцията бе организирана от Културно-просветния отдел на Пловдивска митрополия със съдействието на регионалните управления на образованието в Пловдив и Пазарджик. Нейната цел бе да повиши професионалната квалификация на предователите и съответно - нивото на знания, които получават малките христолюбиви ученици от Пловдивска епархия.

dsc 4996     Преди началото на лекциите всички учители присъстваха на светата Литургия, отслужена от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в манастирския храм „Св. Петка”. Владиката ги приветства с „добре дошли” и им пожела благословени успехи на Божията нива, в която те като Сеяча от притчата посяват безценното знание за вечния живот.

Богословът Валери Стоицов, преподавател в Православната духовна акедемия „Св. св. Кирил и Методий” – гр. Пловдив, изнесе  забележителна лекция на тема „Старозаветни предобрази и събития, разкрити и доразвити в Новя Завет”. След него презвитерата г-жа Теодора Йосифова представи прекрасен доклад за духовния смисъл на християнските празници. Първият ден на конференцията завърши с лекцията на Негово Високопреосвещенство митрополит Николай, който говори за значението, същността  и символиката на светата Литургия. Интересът към неговото изложение бе така голям, че лекцията продължи с час повече от предвиденото. Вечерта бе представен запис на театралния спектакъл за извеждането на евреите от Египет, подготвен от децата от Неделното училище при Старинен манастир „Св. Йоан Предтеча” – гр. Кърджали.dsc 5005

Във втория ден на конференцията лекция за значението на театралната игра в часовете по религия изнесе г-жа Недка Чолакова, завеждаща Културно-просветния отдел на Пловдивска митрополия.  Преподавателите видяха и прекрасния спектакъл „Оставете децата да дохождат при Мене”, който бе изнесен от 100 деца от Пловдивска епархия, изучаващи основите на светата православна вяра в училище. Представлението се състоя на 22 април в Драматичния театър в Пловдив и премина с огромен успех.

За значението на песните с духовно съдържание и църковните песнопения забележителна лекция изнесе богословът Делян Тодев от Пловдивска митрополия.

dsc 5166      Бе прочетен и поздравителен адрес от издателство „Просвета” до участниците в конференция с пожелания за много нови професионални успехи. Във времето, оставено за разискване на актуални въпроси и проблеми, учителите по православие от Пловдивска епархия решиха да излязат с призив към българското общество и родителите, обезпокоени от зачестилите случаи на жестоки престъпления сред подрастващата младеж у нас. В призива-обръщение се изтъква значението на часовете по „Религия – Православие” за бъдещето развитие и духовно израстване на българските ученици, а богопознанието и възпитанието в християнските добродетели -  като най-важното знание, което може да научи всяко дете.