Молебен по случай Съединението на България в Пловдив

dsc 3267        На 6-ти септември Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи благодарствен молебен в катедралния храм „Успение Богородично” в Пловдив по случай 132-та годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия и официалния празник на града.

С архиерея съслужиха Преосвещеният Знеполски епископ Арсений – първи викарий на митрополита, ставрофорен свещеноиконом  Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом  Добромир Костов - епархийски духовен надзорник, свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при митролията, свещеноиконом Еленко Йосифов, свещеници от други пловдивски храмове и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.dsc 3355

На молебена присъстваха областният управител на Пловдив г-н Здравко Димитров, кметът на града г-н Иван Тотев, председателят на общинския съвет г-жа Савина Петкова, всички районни кметове на Пловдив, бригаден генерал Явор Матеев, командир на 68-а бригада „Специални сили” и началник на Пловдивския гарнизон, множество народни представители от всички партии в Народното събрание,  зам.- областният управител г-н Димитър Керин, общественици и христолюбиви миряни.

В края на молебена Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към присъстващите с думите:

„Да си спомним още веднъж казаното от нашия Спасител и Господ Иисус Христос, че „всяко царство, разделено на dsc 3415части една против друга, запустява; и всеки град или дом, разделен на части една против друга, няма да устои” (Мат.12:25). И като се поучим от Неговата Божествена мъдрост, да стоим твърдо в завещаното ни от нашите достойни предци. Нека духът на единството никога да не оставя българския народ, неговата държава, неговото общество, неговата майка и кърмилница – родната Българската православна църква. Нека никога не позволяваме силите на разделението да надделеят в общественото ни съзнание, но като имаме пред очи примера на нашите достойни предшественици, извоювали в далечната 1885 г. Съединението на Източна Румелия с Княжество България, да пазим нашето народно и църковно единство, та с Божията помощ и с усилията на всеки един от нас да пребъде нашата страна и от Бога благословена България. Амин.”

Митрополит Николай поздрави всички присъстващи със светлия празник и ги благослови. Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илииян Александров.