Молебен и панихида в гр. Съединение в навечерието на празника

dsc 2958     На 5-ти септември в град Съединение тържествено бе отбелязана 132-та година от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Именно там на 5 септември 1885 г. е било провъзгласено за първи път Съединението на България, разкъсана злощастно на 5 части от Берлинския конгрес през 1878 г., само месеци след Освобождението ни от турско робство.

В навечерието на празника с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Знеполският епископ Арсений, първи викарий на митрополита, отслужи молебен в храм „Св. Атанасий” в град Съединение. С викарния епископ съслужиха свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеник Наско Атанасов – председател на храма, храмовото духовенство, свещеници от епархията и митрополитският дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм" с диригент протопсалтdsc 3017 Георги Радев.

На богослужението присъстваха председателят на Народното събрание г-н Димитър Главчев, зам.- областният управител на Пловдив г-жа Евелина Апостолова, кметът на  гр. Съединение г-н Атанас Балкански, народни представители, общественици, представители на държавността и христолюбиви миряни. Към всички тях се обърна Преосвещеният епископ Арсений в края на богослужението:

„България я има и днес ние трябва свято да пазим нашето национално самосъзнание и светата православна вяра. Това ни прави силни. Не безличен и покорен народ, сляпо подражаващ на всичко, което лукавия дух на днешното време предлага, народ, предал националните си ценности, език и вяра в името на едно изкуствено материално благоденствие, а самосъзнаваща се нация с богата история, уважаваща себе си и затова уважавана от другите. Такава са искали да бъде България дейците на Съединението. Те не са се водили от мегаломански идеи за Велика България, не са призовавали за потискане и смърт на другите етноси, а са следвали мечтата на йеродякон Игнатий – Васил Левски - България да бъде „свята и чиста” за всички, които ще живеят в нейните граници.”

dsc 3235    Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от  дякон Ангел Ангелов.

След края на молебена Преосвещеният е пископ Арсений отслужи панихида в памет на жителите на Голямо Конаре – старото име на гр. Съединение, взели участие в едно от най-значимите събития в българската история. Под звуците на военен духов оркестър всички се отправиха в литийно шествие, начело на което бе знамето на Голямоконарската чета, до централния площад на града, където се състоя възстановка на историческите събития от 1885 година. Празникът завърши с тържествена заря проверка. Бяха поднесени венци в памет на българските патриоти и герои, допринесли за обединението на двете разкъсани части на Родината ни – Княжество България и Източна Румелия. Преосвещеният епископ Арсений бе сред почетните гости на тържествената церемония.