Архиерейска св. Литургия в Пазарджик

dsc00679     На 3-ти септември, 13-а Неделя след Петдесетница, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Константийският епископ Яков - втори викарий на митрополита и архиерейски наместник на  Пазарджишка духовна околия, отслужи архиерейска св. Литургия в катедралния храм „Успение Богородично” в Пазарджик. В съслужение с него бяха прот. Боян Кочев - секретар на  духовната околия, и енорийският свещеник в катедралата свещ. Димитър Попов.
     Преди началото на светата Литургия беше отслужено последованието на петохлебието за здраве и благоденствие на жителите на града.dsc00767

В проповед в края на богослужението епископ Яков се обърна към богомолния народ със слово върху евангелското четиво за деня и добави:
„Братя и сестри, ето че по Божията милост отново се събрахме в дома Господен, където да потърсим небесната помощ на Майката Божия. Нека никога не забравяме Пресвета Богородица, нека винаги пристъпваме в молитвите си към нея. Както знаете, тази година се навършват 180 години от построяването на нашата катедрала. По този повод предстои и поредната от инициативите по отбелязване на годишнината – концерт за църковни песнопения, който ще се състои на празника на нейното Рождество – 8-и септември в зала „Маестро Г. Атанасов“ в Пазарджик. Нека се съберем и слушайки как певците възпяват Божията Майка, и ние със сърцата си възпеем нейната благост, за да се намираме непрестанно под нейния небесен покров“.
     Накрая епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай и поздрави всички с празника, като благопожела от негово име през новата Църковна година да имаме още по-голяма духовна радост, сърцата ни да се изпълват с все повече добродетели и всички заедно да вървим по пътя към Царството Небесно.