Вечерня с Молебен канон на Пресвета Богородица в храм „Успение Богородично” в Чепеларе

dsc 5468      На 9 август Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави Вечерня с Молебен канон на Пресвета Богородица  в храм „Успение Богородично” в гр. Чепеларе. Последованието се състоя пред чудотворната икона с образа на Божията Майка „Златна ябълка”.

С владиката съслужиха Негово Преосвещенство Знеполският епископ Арсений, първи викарий на митрополита, архимандрит Висарион, архиерейски наместник на Смолянска духовна околия, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов, епархийски духовен надзорник, свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство,  свещеници от духовната околия и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Красивите песнопения изпълниха антифонно духовниците и митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. dsc 5634

Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай бе посрещнат изключително тържествено пред храма от областния управител на Смолян г-н Недялко Славов, кмета на Чепеларе г-жа Славка Чакърова  и г-жа Росица Черпокова – председател на общинския съвет в града. Деца в родопски носии поднесоха хляб и сол и красиви цветя на владиката. Храмът бе изпълнен с боголюбиви миряни от Чепеларе, дошли да приветстват архиерея на епархията, да се поклонят на чудотворната икона, която бе поставена в средата на храма, и да отправят  усилни молитви към нашия  Господ и Спасител Иисус Христос и Негова Майка – Пресвета Богородица. Както всяка вечер през време на Богородичния пост, богослужението бе тържествено, вдъхновяващо и емоционално.  Верният Божи народ с радост и благоговение изслуша прекрасните песнопения от Богородичния канон, съучаствайки с молитвите си в богослужението.

dsc 5776    В неговия край Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към всички с думи за благодатните дни на Богородичния пост и прекрасния образ на Пресвета Богородица,  живяла скръбно, смирено и незабележимо през дните на своя земен живот. Владиката нарече нашето упование в Нея „твърда и нерушима опора, стена, крепост, покров и закрила за нашия православен народ”. Митрополит Николай благослови христолюбивите миряни, богоспасяемия град Чепеларе и околностите му.

Кметът на града  г-жа Славка Чакърова благодари на владиката със сърдечни думи за неговото посещение и му поднесе плакет по случай 150-та годишнина от освещаването на храма „Успение Богородично”. Забележителният храм е построен с даренията на боголюбиви българи през 1866 г. и осветен през  1867 г. от архимандрит Дамаскин, тогава председател на Българската община в Пловдив, а по-късно Велешки митрополит. По време на Руско-турската освободителна война турци влизат в храма с конете си и палят иконостаса. По Божия милост оцелява само иконата на Пресвета Богородица.dsc 5838

Областният управител на Смолян г-н Недялко Славов също изрази огромната си благодарност към митрополит Николай, като му благодари за възможността  гражданите на Чепеларе и околностите му да се помолят за мира и благоденствието на народа ни пред чудотворния образ на Божията Майка.